Etiket arşivi: teminatlı kredi

Ev Hanımlarına Kefilsiz Kredi

Ev hanımlarına kefilsiz kredi başlığı ile sizlere sunduğumuz bu yazımızda, kefilsiz kredi hakkında bilinmeyenleri ve en çok merak edilenleri sizlere aktarırken, ek olarak, kefilsiz kredi başvuru yolları hakkında da bilgilerimizi paylaşıyor olacağız.

 • Kefilsiz kredi nedir? Kimler kefilsiz kredi başvurusu yapar?
 • Ev hanımlarına kefilsiz kredi almak mümkün müdür?
 • Kefilsiz kredi almak mümkünse hangi şartlar gereklidir?
 • Ev hanımları için kefilsiz kredi başvurusu nasıl yapılır?
 • Kefilsiz kredi almanın yolları nelerdir?
 • Hangi durumlarda kefilsiz kredi almak mümkün değildir?
 • Bankaların kefilsiz krediye bakışı nasıldır?
 • Kefilsiz kredi veren bankalar hangileridir?
Ev hanımlarına kefilsiz kredi

Ev hanımlarına kefilsiz kredi

Kefilsiz kredi nedir?

Kefil, krediler için, krediyi çeken kişinin borcunu, o kişi ödemediği takdirde üstlenen ve ödemeyi kabul eden kişileri ifade etmekte olup, kefilsiz krediler, bu anlamda, sadece kredi başvurusunda bulunan kişiye herhangi bir ek imza gerekmeksizin tahsis edilen kredilerdir. Diğer bir ifadeyle, kefilsiz krediyi kullanmak için, sadece kredi başvurusunda bulunan kişinin bilgileri yeterli olmaktadır.

Genel olarak baktığımızda, kefilsiz kredi kullanmak çok ta kolay bir durum değildir. Bunun nedeni, bankaların izlediği kredi politikaları ve prosedürleridir. Bankaların, kredilerini verirken, mümkün olduğunca teminatlandırma isteği, kredi başvurularında kefil talebini ortaya çıkarmaktadır. Yine de kefilsiz kredi almak, günümüzde görülen ve daha sık uygulanan bir durum haline gelmiştir.

Hayat şartlarının giderek daha zor bir hale gelmesi ve ihtiyaçların karşılanması gerekliliği, kişileri kredi almaya yönlendirmektedir. Üstüne üstlük, standart yaşam gerekliliklerinin yanı sıra, ekstra olarak ortaya çıkan kefilsiz kredi başvurularında daha sık görülen kişiler;

 • Ev hanımları
 • İşsizler
 • Öğrenciler

olarak sıralanabilir.

Bu kişiler, ya eğitim ihtiyaçlarını karşılamak ya da kendi fikirlerini gerçekleştirmek üzere kendilerine ait bir işyeri sahibi olmak için kefilsiz krediye başvurmaktadırlar. Tabi, farklı meslek gruplarında olan kişiler için de kefilsiz kredi almak çok daha kolay ve avantajlı olmaktadır. Bunun temel sebebi ise kefil bulmanın çok zor olmasıdır. Çok yakın bir arkadaş ya da akraba dahi olsa insanlar, kefil olmaktan kaçınmakta ve bu nedenle kefil bulmak çok zorlayıcı bir durum haline gelmektedir.

Ev hanımlarına kefilsiz kredi almak mümkün müdür?

Kredi başvurusu yapmak isteyen kişiler tarafından en sık sorulan sorulardan biri de kefilsiz kredi almanın mümkün olup olmadığıdır. Daha önce de değindiğimiz gibi, kefilsiz kredi almak halen zor bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer yandan, kredi skoru ve mal varlığı gibi kriterler dâhilinde kefil olmadan da kredi almak mümkün olmaktadır.

Bankalardan en kolay kefilsiz kredi alan kişiler, bankanın diğer ürünlerini kullanan ve bankalar tarafından tanına müşterilerdir. Bunun haricinde Sms ve online başvuru kanlarlı ile sadece kredi skoru değerlendirmesi ile de kefilsiz kredi alınması söz konusu olmaktadır. Diğer yandan, bazı bankalar, kredi başvurularında kefil yerine ipotek ya da araç rehin ile de kredi verebilmektedir.

Kefilsiz kredi almak için hangi şartlar gereklidir?

Kefilsiz kredi almak için bankalara tarafından imkânlar sunulurken, bu durum çoğunlukla bazı şartlar doğrultusunda gerçekleşmektedir. Verdikleri kredinin geri ödenmesini garanti altına almak isteyen bankalar, bu nedenle, kefil seçeneği yerine başka bir teminat talep ederek, bu garantiyi sağlamaya çalışmaktadırlar. Özellikle yüksek tutarlı kredilerde daha çok görülen bu teminat durumu, gayrimenkul ya d araçların teminat gösterilmesini kapsamaktadır. Bunun yan sıra, bankada mevduatı olan kişilerin nakit blokajı seçeneği ile de kefilsiz kredi kullanması mümkün olabilmektedir.

Kefilsiz kredi almanın bir diğer şartı da çok iyi bir kredi skoruna sahip olmaktır. Özellikle 1300 üzeri kredi skoruna sahip kişiler, gerek sistemsel değerlendirmeler, gerekse banka birebir değerlendirmelerinde daha fazla avantaj sağlamakta ve kredinin geri ödemesinin yapılacağına dair bir anlamda kanıt niteliği taşmaktadır.

Uzun süredir bir işyerinde çalışıyor olmak ve yüksek bir gelir beyan edebilmek te kefilsiz kredi almak için artı sağlayan durumlar arasında yer almaktadır.

Ev hanımlarına kefilsiz kredi başvurusu nasıl yapılır?

Kefilsiz kredi başvurusu yapmak için, standart kredi başvuru yöntemleri olan banka şubeleri aracılığı ile kredi başvurusu yapmanın yanı sıra, internet üzerinden online kredi başvuru formunu doldurarak ya da cep telefonu ile mesaj göndererek te başvuru yapmak mümkündür. Bu noktada başvuru kanalı, tamamen kişilerin tercihine ve kredinin türüne göre tercih edilmektedir.

Kefilsiz kredi almak isteyen kişiler için, belki de ev hanımları için en kolay kefilsiz kredi başvuru kanalı, cep telefonu ile kredi başvurusu olmaktadır. Bu krediler genelde kampanya kapsamında ortaya çıkarılan krediler olup, sadece kişinin kredi skoruna göre olumlu ya da olumsuz değerlendirilen krediler olup, kefilsiz kredi almak için en kolay başvuru yöntemlerinin başında yer almaktadır. Ev hanımları ve öğrenciler tarafından da kredi başvurusunda en çok tercih edilen kredi başvuru yöntemi cep telefonu yoluyla yapılan Sms kredi başvurularıdır.

Kredi başvurusunun yapılacağı bankada hesabı bulunan ve bankayı aktif bir şekilde kullanan müşteriler, bu başvuru kanallarının dışında, çağrı merkezlerinden ve banka Atm’ lerinden de kredi başvurusunda bulunabilmektedirler.

Kefilsiz kredi başvurusunda istenen evraklar;

 • Nüfus cüzdanı ya da ehliyet fotokopisi
 • İkametgâh
 • Gelir belgesi
 • Sigorta dökümü
 • Varsa kişinin üzerine kayıtlı mal varlığı belgeleri

olarak sıralanabilir.

Hangi durumlarda kefilsiz kredi almak mümkün değildir?

Kefilsiz kredi almak bazı durumlarda mümkün olmamaktadır. Bunun ilk başta gelen sebebi, kredi skorunun düşük olması, yani geçmiş dönem ödemelerinde gecikmeler bulunmasıdır. Bunun yanı sıra, eğer kredi veren banka kredi için bir gelir talep ediyorsa ve krediye başvuran kişi bu geliri belgeleyemiyorsa ya da işsizse ( Sms kampanyalı krediler hariç) yine bankalar tarafından kefilsiz kredi alması mümkün olmamaktadır. Ek olarak, krediler için aranan bir diğer şart sigorta olup, sigorta girişi olmayan kişilerin de ( ev hanımları ve öğrenciler için yapılan kredi kampanyaları hariç) kefilsiz kredi alması çoğunlukla mümkün olmamaktadır.

Bankaların kefilsiz krediye bakışı nasıldır?

Genel anlamda, bankaların kefilsiz krediye çok ta sıcak bakmadığını söyleyebiliriz. Çünkü bankaların kredi verirken kredinin geri ödemesini garanti altına almak istemesi söz konusu olup, kefilsiz bir kredide teminat durumu yer almamaktadır.

Bankaların ev hanımlarına kefilsiz kredi konusunda daha esnek bir politika izlediği müşteri kesimi, genelde kendi uzun süreli ve aktif müşterileri olmaktadır. Bunun yanı sıra, üzerinde herhangi bir mal varlığı olan kişilerde kefilsiz kredi almak konusunda daha öncelikli olarak değerlendirilmektedir.

Ev hanımlarına kefilsiz kredi veren bankalar hangileridir?

Kefilsiz kredi konusunda bazı bankaların daha esne davrandığı bir gerçek olarak karşımıza çıkarken, günümüzde kefilsiz kredi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Denizbank
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • Garanti Bankası
 • OdeaBank
 • ING Bank

Bu bankalar, daha yoğun olarak kredi kampanyaları yapmakta ve özelikle Sms ile kredi başvurularında belli tutarlara kadar ev hanımlarına kefilsiz kredi imkânı sağlamaktadırlar. Örneğin, Denizbank cepten Sms kampanyası ile 30.000 TL ve 36 aya kadar vade ile kefilsiz kredi imkânı sunarken, Türk Ekonomi Bankası (TEB)  7.500 TL ye kadar kefilsiz kredi ve OdeaBank 15.000 TL ve 24 – 36 aya varan değişik vadelerde kefilsiz kredi olanağı sunmaktadır.

Bankalarla ilgili kefilsiz kredi imkânları için, gerek banka şubelerinden, gerekse internetten araştırma yapılması en doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.