Etiket arşivi: taşıt kredileri

Krediler

Bu yazımızda sizlerle kredi nedir kaç çeşit kredi vardır şeklindeki soruların yanıtlarını paylaşmaya çalışacağız.

Öncelikle size kredinin ne olduğunu açıklamakla başlayalım. Krediler, sizin yüklü miktarda nakit ihtiyaçlarınızı tek seferde karşılayan ana paranın üstüne bir miktar faiz konarak taksitle geri ödeme yapabileceğiniz bir işlemdir. Bankalara göre ödeyeceğiniz vade ay değişirken aynı zamanda üstüne konulan faiz oranı da değişkenlik göstermektedir.

Evinizi yeniden mi dekore etmek istiyorsunuz veya yeni mobilyaların zamanının geldiğini düşünüyorsunuz, evlenmek için paraya mı ihtiyacınız var, uygun fiyatlı bir araba mı beğendiniz artık ev sahibi mi olmak istiyorsunuz bu ve bunun gibi birçok durumda imdadınıza en kısa sürede yetişecek tek bir çözüm vardır. Krediler !

şşş

İhtiyacınıza göre anında nakit parayı krediler sayesinde rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Geri ödemesini taksitle yapacağınız için sizin ekonomik bütçenizi zorlamaz sizi zor duruma sokmazlar.

Bankaların yapmış olduğu evlilik kredileri, tatil kredilerin dışında genel anlamda 3 çeşit kredi bulunmaktadır.

Birinci ihtiyaç kredisi. Bu kredi birçok şeyi kapsamaktadır. Seçmiş olduğunuz bankada  kredi sebebiniz için bir kampanya bulunmuyorsa bu ihtiyaç kredileri sayesinde birçok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Tatilden ev dekorasyonuna, eğitim masraflarından kişisel borçlarınızı kapatmaya kadar bir çok ihtiyacınızı bu kredi türünden yararlanarak giderebilirsiniz.

İhtiyaç kredileri genelde herhangi bir kampanya yok ise eğer en fazla 10.000 TL ye kadar kredi kullanma hakkına sahip olursunuz. İhtiyaç kredilerinde en uzun 48 ay vade imkanınız bulunmakta. Bankalara göre faiz oranları değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden kampanyaları takip etmeniz ve ihtiyacınız doğrultusunda size en uygun kampanyadan yararlanmanızı tavsiye ederiz. Artık ihtiyaç kredisini kullanmak için çoğu banka sadece kimlik istemekte. Kredi notunuz yüksek ise başka herhangi bir teferruatla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Artık ihtiyaç kredilerine dilerseniz kısa mesajla dilerseniz direk internetten hatta bazı bankaların ATM lerinden bile başvuruda bulunabilmektesiniz.

Eğer araba almak isterseniz eğer ve bunun için kredi kullanmaksa hedefiniz bankaların taşıt kredilerinden yararlanabilirsiniz. Taşıt kredileri kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Sıfır taşıt kredisi ve ikinci el taşıt kredisi şeklinde. Alacağınız araba sıfır veya ikinci el olup olmadığını başvuru sırasında bildirmeniz gerekmekte. İşlemleriniz ve faiz oranları buna göre hesaplanmaktadır. Taşıt kredilerinde vadeden sonra faiz oranını etkileyen bir diğer faktör ise aracınızın kaskolu veya sigortalı olup olmamasıdır. Eğer kaskolu istiyorsanız kredi geri ödemeniz bu duruma göre yeniden hesaplanır. Taşıt kredileri genelde 50.000 TL ye kadar olup vadesini de 48 aya kadar uzatabilmektesiniz. Bankalara göre ödeme planı değişeceği için herhangi bir kampanya olup olmadığına dikkat edilmeli ve bütçenize en uygun kredi ödeme planını tercih etmelisiniz.

Sıra gelelim en son kredi çeşidimize. Bu kredimizin adı konut kredisi. Kimi banka ev kredisi derken kimi bankada da mortgage ifadesiyle yer almaktadır. Bu kredi çeşidi kendi içinde birçok bölüme ayrılmaktadır ve her bankaya göre de bu bölümler değişmektedir. Hemen hemen her bankada olan bölümlerini sizinle paylaşalım. Ön ödemeli konut kredisi, peşinatsız konut kredisi, 3 ay sonra ödemeli konut kredisi, sabit faizli konut kredisi, eşit taksitli konut kredisi, ev dekorasyon konut kredisi, konut tamamlama kredisi gibi birçok bölümlerden bahsedebiliriz. Kısacası ev ile ilgili birçok işlemi bu krediden yararlanarak yapabilirsiniz. Genellikle 100.000 TL ye kadar kredi kullanma imkanınız bulunan bu kredi çeşidinde alacağınız evi ipotek göstermek zorundasınız. Ayrıca bir çok banka alacağınız evin %75 ini kredi olarak kullanma hakkı tanımakta. Söz konusu konut kredisi olduğunda vadeler oldukça uzun olabilir. 120 ay vadeden tutunda bazı bankalar 300 ay vadeye kadar izin verebilmekte. Tahmin edeceğiniz gibi her bankanın kampanyaları farklı olup vade ve faiz oranların da da farklılık gözlenmektedir. Kira öder gibi ev sahibi olabileceğiniz birçok kampanya mevcuttur.

kredi başvurusu

Gördüğünüz gibi hayatınızın bir çok alanında acil nakite ihtiyacınız olsun veya araba ev gibi büyük ödemeli ihtiyaçlarınızda seçmiş olduğunuz banka size fırsatlar sunarak sizi zor duruma sokmadan istediğiniz şeyi almanıza hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmaktadır. Tek yapmanız gereken hangi kredi çeşidini kullanmak istediğinize karar verip o kategorideki en uygun kredi veren bankayı bulmak ve başvurunuzu yapmak.

Bu yazımızda sizlerle kredi nedir, krediler kaça ayrılır ve hangi ihtiyacınıza hangi kredileri kullanabileceğiniz hakkındaki bilgileri paylaştık. Konu hakkında sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmından tarafımıza iletebilirsiniz.