Etiket arşivi: online kredi başvurusu

Kredi Başvurusu

Bu makalede, kredi başvurusu ve kredi konusuna dair tüm detayları ve dikkat edilmesi gereken önemli noktaları sizlere aktarmaya çalışacağız.

 • Kredi nedir, neden tercih edilir?
 • Kredi sağlayan kurumlar nelerdir?
 • Kredi başvurusu nasıl yapılır?
 • Kredi başvurusunda önemli olan faktörler nelerdir?
 • Kredi başvurusunun onaylanması için nelere dikkat edilmesi gerekir?
 • Kredi skoru nedir ve kredi başvurusunda etkisi nasıldır?
 • Kredi başvurusu nasıl yapılır ve hangi yollar aracılığı ile yapılabilir?

Kredi; bankalar ve diğer finans kuruluşları tarafından, kişilere, kar amaçlı ticari kuruluşlara ve devlet destekli kurumlara sunulan maddi destekleri ifade eden bir terimdir. Bu noktada kredi oldukça geniş kapsamlı ve kendi içinde kategorilendirilmiş bir çerçevede sunulmaktadır.

Neden Kredi Başvurusu İhtiyacı Duyarız?

Maddi ihtiyaçlar, borç ödeme, yatırım, gayrimenkul alımları, araç alımları, evlilik, tatil, eğitim ve daha birçok amaçla kişiler paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu doğrultuda, kişiler bu ihtiyaçlarını karşılamak için, borç almak ya da diğer finansal kaynaklara yönelmek yerine, bankalar tarafından verilen kredi imkanlarına daha fazla yönelme eğilimi göstermektedir.

Bankalar tarafından sunulan kredi ürünleri, gerek faiz oranları ile ilgili sunduğu kampanyalar, gerekse vadelendirme sayesinde taksitle ödeme seçeneği ile kişiler için ödeme açısından çok daha cazip bir hal almıştır. Bu nedenle bankalara her geçen gün pek çok kredi başvurusu yapılmaktadır. Bu noktada kredi başvurusunda sıkça karşılaşılan bir terimden bahsetmek gerekir. Bu terim kredi skoru yada halk arasında bilinen adıyla kredi notudur.

Kredi Skoru Nedir?

Kredi skoru, kişilerin kredi almasında ilk başta göz önünde bulundurulan faktör olup, diğer kredi prosedürleri kredi skorunun olumlu bulunması doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bu durum, kredi skorunun kredi başvurusu aşamasında ne denli önem taşıdığını göstermektedir.

Kredi skor sistemi, kişilerin geçmiş dönem ödeme performanslarını, diğer bir deyişle aldıkları kredi ya da kredi kartı ödemelerini zamanında geri ödeyip ödemediklerini gösteren bir ölçeklendirme sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Merkez Bankası tarafından bankalardan gelen bilgilerin kayıt edilmesine göre kişilere özel olarak hazırlanan bu kayıt raporları 700 ile 1850 arasında bir değer almaktadır. Bu skorlara göre 1200 ve üstü skorlar, bankalar için kredi verilebilir müşterileri ifade ederken, daha alt seviyelerdeki kredi başvurularının onay süreçleri çok daha zor olmakta, hatta onaylanmama durumu daha fazla görülmektedir.

Kredi başvurusu onay sürecinin temelinde, biraz önce de bahsettiğimiz gibi iyi bir kredi skoruna sahip olmak yer almaktadır. Bu nedenle, alınan kredileri ve kredi kartlarını zamanında ödemek, ödemelerde gecikme olacaksa, bunu banka yetkileri ile önceden konuşmak, daha sonraki kredi başvurularının onayı aşamasında yarar sağlayacaktır. Kredi notu, bankaların hepsi için aynıdır. Yine de kredi notu düşü olan kişi kesinlikle kredi alamaz demek yanlış olur. Çünkü bankaların kredi verme prosedürleri ve politikaları kendi içlerinde farklılık göstermektedir.

Kredi Başvurusu Nasıl ve Hangi Yollarla Yapılır?

Bankaların farklı ihtiyaçlar için, farklı kredi türleri sunduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu duruma paralel olarak, kredi türlerine göre kredi başvurusu süreçleri de farklı şekilde olmaktadır. Örneğin, ihtiyaç kredileri için bazı zamanlarda bir kimlik ve maaş bordrosu yeterli olurken, konut kredileri ya da taşıt kredilerinde, kredi alım süreci çok daha karmaşık ve uzun bir süreçte gerçekleşebilmektedir.

Kredi başvurusu yapmak için;

Bankalar, (ev hanımlarına ve öğrencilere verdikleri krediler hariç) sabit bir gelire sahip olduklarını belgeleyen maaş bordrosu ya da ticari işletme belgeleri ile sigorta hizmet dökümü talep etmektedirler. Sonrasında, kredi başvurusunda gerekli görüldüğü takdirde, mal varlığı, yaş ve kefalet gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Buraya kadar anlatılan detaylar ışığında, temelde bir kredi başvurusu yapmak için gerekli evraklar;

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi (kimlik)
 2. İkametgâh ya da fatura (adınıza düzenlenmiş herhangi bir tane olabilir)
 3. Maaş bordrosu
 4. Sigorta hizmet dökümü olarak sıralanabilir.

Kredi almaya karar verilip, ihtiyaç duyulan kredi tutarı ve taksit sayısı belirlendikten sonra, sıra en uygun faiz oranına sahip bankayı bulup, bu doğrultuda kredi başvurusu yapılacak kanalı seçmeye gelmektedir.

Şube Kanalı ile Kredi Başvurusu

Kredi başvurusu yapmak isteyen kişiler için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bilinen banka şubeleri aracılığıyla yapılan kredi başvurularıdır. Bu kanalı tercih eden müşteriler, genelde yüz yüze iletişim kurmanın gerekliliğine inanan ve bu yolla kredi almak isteyen kişilerdir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, gidilecek bankanın kredi faiz oranlarını ve diğer imkânlarını önceden araştırarak gitmektir. Bu sayede zamandan kazanmak mümkün olacaktır.

Şubeden kredi başvurusu

Şubeden kredi başvurusu

Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı veya ehliyet ) ikametgâh ve gelir belgesi ile şubeye gidilmesi kredi başvurusu için yeterlidir. Ne kadar sürede kredi başvurusu değerlendirilir diye akla gelen bir sorunun cevabı ise; gerekli evraklarla banka şubelerine giden müşteriler, 2 – 5 gün içerisinde cevap almaktadır.

Cep Telefonu ile SMS Kredi Başvurusu

Bankalar tarafından, müşterilerinin kredi başvurularını daha hızlı yapabilmesi ve değerlendirme sürecinin daha çabuk sonuçlandırılabilmesi açısından cep telefonu ile kredi başvurusu imkânı sağlanmaktadır. Sms kredi olarak adlandırılan bu kredi türünde bankalar, bir anlamda kredi başvurusu için ön başvuru almaktadır. Cep telefonu ile SMS kredi başvurusu yapmak için cep telefonundan TC kimlik numarasını yazarak bankanın belirlediği numaraya mesaj olarak göndermek yeterli olmaktadır. Bu tür başvurular ortalama 5 dakika içerisinde cevaplandırılmakta olup, gelen onayın ardından, kişiler kimlik ve istenen diğer kredi evrakları ile şubeye giderek krediyi kullanabilmektedirler.

İnternet Kanalı ile Online Kredi Başvurusu

Günümüzde, internetin hayatın her alanında aktif bir şekilde yer almasını takiben, kredi başvurularında da bankalar bu teknolojiden faydalanarak, hem eleman ve evrak yükünden kurtulmakta, hem de kişilerin kredi başvurusunu daha hızlı ve kolay bir şekilde yapmalarına imkân tanımaktadırlar.

Bankaların internet siteleri ve mevcut banka müşterilerinin internet bankacılığını kullanarak yaptıkları online kredi başvurusu sürecinde, bilgisayar başında kolay ve hızlı bir şekilde kredi başvuru formunu doldurarak başvuruyu yapmak mümkün olmaktadır. Bu kredi başvuru şeklinde yine bankalar kredi için ön onay almaktadır.

Online kredi başvurusu

Online kredi başvurusu

Online kredi başvurularında, kişilerin vermiş olduğu iletişim bilgilerinden ya da doğrudan sistem üzerinden kredi başvuruları 5 dakika ile 1 gün içerisinde değerlendirmekte ve sonuçları kişilere iletilmektedir. Online başvuruların Sms kredi başvurularından farkı, sadece TC kimlik numarası değil, çok daha fazla bilginin girilmesi gerekliliğidir. Bu anlamda SMS krediye göre daha uzun süren bir kredi başvuru yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Online kredi başvurularında, girilen kredi tutarına göre, daha düşük ya da daha yüksek bir tutarda kredi alabileceğiniz şeklinde bir bildirim yapan bankalar da bulunmakta olup, bu şekilde kredi başvurusunu bildirilen tutar üzerinden de gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Bu noktada, belirmek gerekir ki, online ve SMS kredi başvurularında alınan kredi onayları, yüzde yüz kabul edilmiş değildir. Bu başvurular, kişilerin kredi skoru değerlerine göre bir değerlendirme ile sonuçlandırılmakta olup, bankalar kredi kullandırımı sırasında kredi onayı için ek bir kefil ya da teminat talep edebilirler. Yine de ev hanımları ve öğrenciler için düzenlenen kampanyaların büyük çoğunluğunun SMS kredi yoluyla gerçekleştirildiği doğrultusunda, bu kredilerin onay sürecinin daha esnek bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün olacaktır.