Etiket arşivi: morgıç kredisi

Morgıç Kredisi (Morgiç Kredileri, Mortgıç Kredisi, Mortgiç Kredisi)

Ev hanımlarına Mortgage kredisi verilmekte midir? Mortgage (Morgıç) kelimesinin telaffuzunda da bir takım çeşitlilikler olabilmektedir. İngilizcesi ise Mortgıç olarak okunmaktadır.

Morgıç kredisi

Morgıç kredisi

Bunları da şöyle özetleyebiliriz:

 • Morgıç kredisi
 • Morgiç kredileri
 • Mortgiç kredisi
 • Morıç kredisi

Bu yanlış aramalara rağmen, bizim bu sayfamıza ulaşabilirsiniz. Biz de bu yazımızın çeşitli yerlerinde bu şekilde farklı kullanacağız mortgage kredisi ismini.

Morgıç kredisini basitçe şöyle açıklayabiliriz.

Mortgıç kredisi basitçe nedir?

Mesela ev hanımı olarak siz bir ev satın almak istiyorsunuz.

 1. Ev kredisine ihtiyacınız oluyor haliyle.
 2. Ancak evi satın alacak kadar paranız da bulunmamaktadır.
 3. Bu durumda, banka alacağınız evi kendi üzerine alıyor.
 4. Yani kendi elinde tutuyor.
 5. Siz bankaya ödeme yapıyorsunuz.
 6. Evin borçları bittiği zaman da banka evi size tekrar veriyor.
 7. Ev kredisinin vadesine göre, 10-20 yıl arası sürebiliyor bu süreç.
Mortgic kredisi

Mortgic kredisi

İşte bu sürece ve ev kredisi işlemine genel olarak Morgıç Kredisi (Morgiç Kredileri, Mortgıç Kredisi, Mortgiç Kredisi, Mortgage) adı verilmektedir.

Banka bu şekilde yaparak kendini garanti altına almak istiyor. Eğer siz krediyi geri ödeyemeseniz bile, evin tapusu kendi üzerlerinde oluyor ve kendilerine teminat almış oluyorlar. (Aslında bankalar bunu yapmakta da haksız sayılmazlar. Çünkü geri ödemesi zor olan bir kredi tipi.)

Morgiç kredileri, ülkemize Amerika, İngiltere ya da diğer Avrupa ülkelerinden gelmiş bir bankacılık kavramıdır. Ülkemizin bankacılık sisteminin de gelişmesine ve insanların bankalara güveninin artmasına paralel olarak, bu ev kredisi (genelde ev kredileri ile özdeşleştiği için bu şekilde söylüyoruz) tipi artış göstermiştir.

Mortgiç kredileri ev hanımlarına da verilebilmektedir. Tabii ki yine kefil isteyerek. Bir gelir belgesi göstermeleri gerekebiliyor.

Bu kredi tipi o kadar yaygınlaşmış durumda ki, bazı bankaların sırf bu isimle ayrı departmanları bulunmaktadır. Faiz oranları dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Çok uzun soluklu bir kredi olacağı için bu ayrıntının üzerinde çokça düşünün. Morgıç kredisi hesaplama kriterlerine dikkat ediniz! Erken ödeme için herhangi bir yaptırımı ya da indirimi var mı ona dikkat ediniz. Sizinle ilgilenen bankacı ile de samimi bir şekilde istişare ediniz bu finansal durumu.

Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

 • Garanti Mortgage
 • Mortgage Akbank
 • Finansbank Mortgage
 • Halkbank Mortgage (Halkbank Evim)
 • Yapı Kredi Mortgage
 • DD Mortgage (Deutsche Bank ve Doğan Grubu iş birliği ile Türkiye’de faaliyet gösteren, sadece morgıç hizmeti veren bir oluşum.)

Aslında evleri kendi altına alan ve tutan bankalar, ev hanımlarına da Mortgage kredisi vermek konusunda biraz daha esnek olmalılar diye düşünüyoruz.