Etiket arşivi: mikro kredi şartları

Ev Hanımlarına Mikro Kredi

Ev hanımlarına mikro kredi hakkında genel olarak bir derleme yapmak istiyoruz. Umarım mikro kredi almayı düşünen bayanlar için faydalı olur. Günümüzde birçok kişi ihtiyaçlarını karşılamak, yeni bir iş kurmak ya da bir ev satın almak için çeşitli bankalardan kredi çekmektedir. Bu kredilerden birisi de ev hanımlarına özel mikro kredidir.

Mikro kredi nedir?

Mikro kredi nedir, mikro kredi ile banka kredileri arasındaki farklar nelerdir, bunları açıklamaya çalışalım. Birçok banka, krediyi vermeden önce krediyi talep eden kişinin belli kriterlere uyup uymadığını kontrol eder. Bu kriterler genelde düzenli ve belli miktarın üstünde bir geliri olup olmaması, krediyi ödeyemediği durumlar için kefile ihtiyaç duyması veya ipotek ettireceği bir şeyin olup olmaması olarak bahsedilebilir.

Ev hanımlarına mikro kredi veren kurumlar

Ev hanımlarına mikro kredi

Ancak mikro kredi verilirken bu kriterler aranmaz. Mikro krediler ev hanımlarına özgü bir kredidir yani birinci kriter ev hanımı olmaktır, genelde bankadan kredi alamayan dar gelirli ev hanımlarına hitap eden bu kredinin amacı ev hanımlarına istedikleri bir iş için maddi destek sunmaktır.

Mikro kredi kimlere verilir? Mikro kredi alma şartları nelerdir? Mikro krediye başvuru nasıl yapılır?

Peki sadece ev hanımlarına verilen bu mikro kredi nasıl verilir? Ya da diğer bir deyişle, mikro kredi nasıl alınır? Bu krediyi almak için aranan şartların başında, öncelikle 4-5 ev hanımının birleşip mikro kredi merkezine başvuru yapması lazım. Bu ev hanımlarının akraba olmamasına (herhangi bir hile ve usülsüzlük olmaması için) dikkat edilir. Bu başvuruda ise her ev hanımının diğerinden farklı bir işle uğraşması gerekmektedir.

Evet bu şartlar sağlandıktan sonra sizden ne bir ipotek ne de bir kefil istenmeden hatta teminat bile vermeden mikro kredinizi alabilirsiniz.

Ama başvurudan sonra başvuran dört beş ev hanımından belirlenen bir tanesinin evine, kredi merkezi yetkilileri yollanarak 3 gün bu ev hanımlarına gerekli eğitimleri verirler. Bu eğitimler sonuncunda bu ev hanımları nerede üretilip, nerede satılacağını ve parayı nasıl yönetecekleri konusunda bilgi sahibi olurlar. 3 günlük eğitimin ardından bir hafta içinde, başvuran bu ev hanımlarına mikro kredileri verilir.

Ev hanımlarına mikro kredi ile iş fırsatı

Ev hanımlarına mikro kredi ile iş fırsatı

Mikro kredi ne kadar veriliyor?

Mikro kredi miktarı ise her kadına en fazla 1000’er TL olmak üzere toplamda 5000 TL maksimum kredi verilir. Kadınların her biri daha sonra da istedikleri işi kurabilmek için bu parayı kullanır ve işi kurduktan sonra mikro kredi yetkilileri tarafından düzenli olarak takip edilerek denetlenir. Alınan krediyi ise her hafta ödenecek şekilde faizsiz olarak alınan krediye göre 20-25 TL olarak mikro kredi yetkililerine geri öderler. Bu ödeme sayesinde hem düzenli bir ödeme oluşturulur hem de ev hanımları ödemede fazla zorluk yaşamamış olurlar.

Ev hanımlarına kendi işlerini kurmaları sağlandıktan sonra ürettikleri malları, nerede ve nasıl satılabileceği konusunda da mikro kredi yetkilileri tarafından yön verilir. Bu yerler genelde belli bir yerde düzenlenen festival, pazar, tören ve ya özel gün etkinlikleri olabilir ve buralarda müşterilerle buluşturulması sağlanır. Alıcıların çoğu da bu ev hanımlarının kendilerinin yaptıkları ürünlere büyük ilgi göstermektedir hatta bu alanlarda işini daha ileriye götürecek önemli siparişler de alınabilmektedir. Mikro krediyle kurduğunuz işinizi daha geliştirmeniz durumunda da birçok krediye de, bu mikro kredi deneyimi referans alarak başvurabilirsiniz.

Mikro kredilerden şu ana kadar kaç bayan faydalanmıştır?

Ev hanımlarına mikro kredi sistemi şu ana kadar İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Şanlıurfa, Konya, Kayseri gibi şehirlerde olmak üzere Türkiye’de en az 70 bin kadın yararlanmıştır ve hepsi de haftalık ödemelerini eksiksiz olarak gerçekleştirmiştir!

Eğer ki olur da haftalık ödemenizi gerçekleştiremediğiniz bir durumda; ya birlikte başvurduğunuz ev hanımlarından birinden borç alabilirsiniz ya da mikro ödeme merkezinin yetkilileriyle konuşup size kolaylık sağlanması isteyebilirsiniz. Bu durumda size kolaylık sağlanacaktır çünkü mikro kredi merkezlerinin amacı sizden para kazanmak değildir. (Mikro kredi veren merkezleri, kurumları; bankalardan ayıran en büyük fark budur.) Mikro kredi veren kurumların asıl amacı, istediğiniz bir mesleği yapabileceğinize inanıp bu işi kurduktan sonra hem sizin hem de ülkenin ekonomisine katkıda bulunmaktır. Bu mikro kredi sistemi sadece Türkiye’de değil dünyada da milyonlarca ev hanımı tarafından kullanılmaktadır ve hepside ödemelerini şu ana kadar eksiksiz bir biçimde ödediği görülmektedir. Bunun en büyük sebebi krediye başvuran ev hanımlarından haftalık olarak çok az bir miktar para alınarak, aldıkları krediyi tamamen geri ödeyebilirler.

Bu yazımızda ev hanımlarına mikro kredi konusuna genel bir giriş yaptık. Makalede işlediğimiz konuları, başlıklar halinde kısaca özetlemek istersek şöyle sıralayabiliriz:

  • Mikro kredinin genel olarak tanımı.
  •  

    Ev hanımlarına mikro kredi veriliyor mu?

  • Mikro kredilerden kimler yararlanabilir?
  • Mikro kredi için şartlar nedir?
  • Mikro kredi başvuruları nasıl yapılır?
  • Hangi kurumlar mikro kredi verir?
  • Mikro kredi miktarı ne kadardır?

Dünyaca ünlü Grameen mikro kredi programları bulunmaktadır. Bu proje de Türkiye’de, Türkiye Grameen Mikro Kredi Programı adı altında faaliyet göstermektedir. Diğer mikro kredi veren kurumlar olarak, belediyeleri ve kaymakamlıkları gösterebiliriz. Bu konularda da yazılarımız ve detaylı analizlerimiz olacaktır.