Etiket arşivi: mikro kredi nedir

Devletin Ev Hanımlarına Verdiği Kredi

Bu yazımızda sizlerle devletin ev hanımlarına verdiği kredileri ve şartlarını paylaşacağız. Devlet hangi şartlarda, nasıl ve ne kadar miktarda krediyi ev hanımlarına veriyor? İşte bu merak ettiğiniz sorunların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

ev 2...

Ev hanımları en zorlu meslek diyebiliriz. Ev hanımı olmak bakıldığında basit ve sıradan gözükse de hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar zor şartlara sahiptir. Bir yandan evin idaresi, bir yandan da çocukların bakımını üstlenen ev hanımlarımız istedikleri, bekledikleri saygıyı ve takdiri çoğu zaman görememektedirler.

Ev hanımları pratik olmak zorundadır. Ev hanımları farkında olmadan bir sürü yaratıcı fikir üretirler. Gün içerisinde karşılaştıkları akıl almaz derecede zor olan sorunları bir çırpıda çözerler. Bu yetenekli beyinlerin harcanmasına devlet artık izin vermiyor ve kredi imkanı sunuyor.

Birçok alanda zor duruma düşen ev hanımlarımız bulunmakta. Kendi imkanlarının farkında olmayan ev hanımları artık bu duruma son vermek sizin elinizde! Eşinden destek gören ev hanımlarımız çok şanslı lakin herkes bu şansa sahip değil.

Şimdi bir saniye düşünün siz yada çevrenizde tanıdığınız bir ev kadını, eşi zamansız vefat ettiği anda ortada perişan bir şekilde kalır. Ya ailesinin yada kayınvalidesinin verdiği imkanlarla çocuklarını okutmaya veya kendi yaşamını sürdürmeye çalışır. Kendine güveni olmadığı için herhangi bir iş projesi aklına gelmez. Hem kendi hayatı perişan olur hem de çocuklarına kendine güvenli ve başarılı bir anne modeli çizemez. Yada eşinin iş kazası geçirdiği veya trafik kazası yaşadığını hayal edelim. Bunlar her gün bir çiftin başına gelebilen olaylar. Belki manevi olarak kimse sevdiği insanın yokluğuna hazırlık yapamaz ama maddi olarak yapabilmeli. Eşi sakatlanan bir ev kadını kendini iş dünyasına atma cesareti bulamayabilir ailelerden veya dışarıdan gelen yardımlarla hayatlarını sürdürmeye çalışırlar. Çocukları o psikolojide okumanın yanı sıra çalışma hayatına atılmak isterler. Annesinin ve babasını üzgün görmemek için. Oysa en üzücü olay çocuğun okuma fırsatının bu şartlar yüzünden elinden alınmış olmasıdır.

Neden daha iyi bir yaşamı haketmediğinizi düşünüyorsunuz ki? İşte tüm bu olayların sonucunda koskoca bir ailenin mağdur olmaması için devlet ev hanımlarına verdiği kredilerle çeşitli iş imkanları sağlıyor.

Bu kredi imkanını birçok çeşitte size sunuyor. İster hibe şeklinde ister mikro krediler şeklinde ev hanımlarının iş dünyasına katılmaları için teşvik ediliyor.

Mikro krediler küçük işletme açmak isteyenler için devlet tarafından ev hanımlarına verilen kredidir. Bu krediyi almak için kendin dahil toplam 5 kadınla çalışıyor olmanız gerekmektedir.

dddd

Küçük işletme açacağın yer hazırsa bir haftalık eğitimden geçip istediğin kredinin bir kısmını ilk etapta hemen devlet karşılıyor. Bu projeler sayesinde ekonominin gelişmesi çığ etkisi yaratacak. Önce ailenizin ekonomisine destek olmuş olacaksınız yanınıza aldığınız 4 kadın ile Türkiye ekonomisinin gelişmesi için yardımda bulunmuş olacaksınız.

Mikro krediye başvurmak istiyorsanız http://www.tgmp.net/tr/ adresinden resmi sitesine ulaşarak başvuruda bulunabilirsiniz. Devletin sunduğu bu fırsatı hiçbir ev kadını kaçırmamalı….

Bu yazımızda devletin ev hanımlarına verdiği kredi çeşitlerinden bahsettik. Hangi şartlarda kredi alabileceğinizi belirttik. konu hakkında sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmından tarafımıza ulaşabilirsiniz.

 

Ev Hanımlarına Mikro Kredi

Ev hanımlarına mikro kredi hakkında genel olarak bir derleme yapmak istiyoruz. Umarım mikro kredi almayı düşünen bayanlar için faydalı olur. Günümüzde birçok kişi ihtiyaçlarını karşılamak, yeni bir iş kurmak ya da bir ev satın almak için çeşitli bankalardan kredi çekmektedir. Bu kredilerden birisi de ev hanımlarına özel mikro kredidir.

Mikro kredi nedir?

Mikro kredi nedir, mikro kredi ile banka kredileri arasındaki farklar nelerdir, bunları açıklamaya çalışalım. Birçok banka, krediyi vermeden önce krediyi talep eden kişinin belli kriterlere uyup uymadığını kontrol eder. Bu kriterler genelde düzenli ve belli miktarın üstünde bir geliri olup olmaması, krediyi ödeyemediği durumlar için kefile ihtiyaç duyması veya ipotek ettireceği bir şeyin olup olmaması olarak bahsedilebilir.

Ev hanımlarına mikro kredi veren kurumlar

Ev hanımlarına mikro kredi

Ancak mikro kredi verilirken bu kriterler aranmaz. Mikro krediler ev hanımlarına özgü bir kredidir yani birinci kriter ev hanımı olmaktır, genelde bankadan kredi alamayan dar gelirli ev hanımlarına hitap eden bu kredinin amacı ev hanımlarına istedikleri bir iş için maddi destek sunmaktır.

Mikro kredi kimlere verilir? Mikro kredi alma şartları nelerdir? Mikro krediye başvuru nasıl yapılır?

Peki sadece ev hanımlarına verilen bu mikro kredi nasıl verilir? Ya da diğer bir deyişle, mikro kredi nasıl alınır? Bu krediyi almak için aranan şartların başında, öncelikle 4-5 ev hanımının birleşip mikro kredi merkezine başvuru yapması lazım. Bu ev hanımlarının akraba olmamasına (herhangi bir hile ve usülsüzlük olmaması için) dikkat edilir. Bu başvuruda ise her ev hanımının diğerinden farklı bir işle uğraşması gerekmektedir.

Evet bu şartlar sağlandıktan sonra sizden ne bir ipotek ne de bir kefil istenmeden hatta teminat bile vermeden mikro kredinizi alabilirsiniz.

Ama başvurudan sonra başvuran dört beş ev hanımından belirlenen bir tanesinin evine, kredi merkezi yetkilileri yollanarak 3 gün bu ev hanımlarına gerekli eğitimleri verirler. Bu eğitimler sonuncunda bu ev hanımları nerede üretilip, nerede satılacağını ve parayı nasıl yönetecekleri konusunda bilgi sahibi olurlar. 3 günlük eğitimin ardından bir hafta içinde, başvuran bu ev hanımlarına mikro kredileri verilir.

Ev hanımlarına mikro kredi ile iş fırsatı

Ev hanımlarına mikro kredi ile iş fırsatı

Mikro kredi ne kadar veriliyor?

Mikro kredi miktarı ise her kadına en fazla 1000’er TL olmak üzere toplamda 5000 TL maksimum kredi verilir. Kadınların her biri daha sonra da istedikleri işi kurabilmek için bu parayı kullanır ve işi kurduktan sonra mikro kredi yetkilileri tarafından düzenli olarak takip edilerek denetlenir. Alınan krediyi ise her hafta ödenecek şekilde faizsiz olarak alınan krediye göre 20-25 TL olarak mikro kredi yetkililerine geri öderler. Bu ödeme sayesinde hem düzenli bir ödeme oluşturulur hem de ev hanımları ödemede fazla zorluk yaşamamış olurlar.

Ev hanımlarına kendi işlerini kurmaları sağlandıktan sonra ürettikleri malları, nerede ve nasıl satılabileceği konusunda da mikro kredi yetkilileri tarafından yön verilir. Bu yerler genelde belli bir yerde düzenlenen festival, pazar, tören ve ya özel gün etkinlikleri olabilir ve buralarda müşterilerle buluşturulması sağlanır. Alıcıların çoğu da bu ev hanımlarının kendilerinin yaptıkları ürünlere büyük ilgi göstermektedir hatta bu alanlarda işini daha ileriye götürecek önemli siparişler de alınabilmektedir. Mikro krediyle kurduğunuz işinizi daha geliştirmeniz durumunda da birçok krediye de, bu mikro kredi deneyimi referans alarak başvurabilirsiniz.

Mikro kredilerden şu ana kadar kaç bayan faydalanmıştır?

Ev hanımlarına mikro kredi sistemi şu ana kadar İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Şanlıurfa, Konya, Kayseri gibi şehirlerde olmak üzere Türkiye’de en az 70 bin kadın yararlanmıştır ve hepsi de haftalık ödemelerini eksiksiz olarak gerçekleştirmiştir!

Eğer ki olur da haftalık ödemenizi gerçekleştiremediğiniz bir durumda; ya birlikte başvurduğunuz ev hanımlarından birinden borç alabilirsiniz ya da mikro ödeme merkezinin yetkilileriyle konuşup size kolaylık sağlanması isteyebilirsiniz. Bu durumda size kolaylık sağlanacaktır çünkü mikro kredi merkezlerinin amacı sizden para kazanmak değildir. (Mikro kredi veren merkezleri, kurumları; bankalardan ayıran en büyük fark budur.) Mikro kredi veren kurumların asıl amacı, istediğiniz bir mesleği yapabileceğinize inanıp bu işi kurduktan sonra hem sizin hem de ülkenin ekonomisine katkıda bulunmaktır. Bu mikro kredi sistemi sadece Türkiye’de değil dünyada da milyonlarca ev hanımı tarafından kullanılmaktadır ve hepside ödemelerini şu ana kadar eksiksiz bir biçimde ödediği görülmektedir. Bunun en büyük sebebi krediye başvuran ev hanımlarından haftalık olarak çok az bir miktar para alınarak, aldıkları krediyi tamamen geri ödeyebilirler.

Bu yazımızda ev hanımlarına mikro kredi konusuna genel bir giriş yaptık. Makalede işlediğimiz konuları, başlıklar halinde kısaca özetlemek istersek şöyle sıralayabiliriz:

  • Mikro kredinin genel olarak tanımı.
  •  

    Ev hanımlarına mikro kredi veriliyor mu?

  • Mikro kredilerden kimler yararlanabilir?
  • Mikro kredi için şartlar nedir?
  • Mikro kredi başvuruları nasıl yapılır?
  • Hangi kurumlar mikro kredi verir?
  • Mikro kredi miktarı ne kadardır?

Dünyaca ünlü Grameen mikro kredi programları bulunmaktadır. Bu proje de Türkiye’de, Türkiye Grameen Mikro Kredi Programı adı altında faaliyet göstermektedir. Diğer mikro kredi veren kurumlar olarak, belediyeleri ve kaymakamlıkları gösterebiliriz. Bu konularda da yazılarımız ve detaylı analizlerimiz olacaktır.