Etiket arşivi: kredi

Kredi, ev hanımlarının da aradığı para kaynaklarından birisidir. Kredi; gerek ihtiyaç kredisi için, gerek araç kredisi için, gerekse de konut kredisi için bankalardan alınır.

Kredi

Bu yazımızda sizlerle  kredi nedir nasıl çekilir hangi bankalar ne çeşit kredi vermekte gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Öncelikle size kredinin ne olduğunu açıklamakla başlayalım. Kredi, sizin yüklü miktarda nakit ihtiyaçlarınızı tek seferde karşılayan ana paranın üstüne bir miktar faiz konarak taksitle geri ödeme yapabileceğiniz bir işlemdir. Bankalara göre ödeyeceğiniz vade ay değişirken aynı zamanda üstüne konulan faiz oranı da değişkenlik göstermektedir.

kredd

Örneğin borçlarınız biriktir ve tek bir yere sabit bir borç şeklinde toparlamak istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken herhangi bir bankadan ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmanız. Bu durumda talep ettiğiniz miktarı sizin ödeyebileceğiniz düşünüldüğü anda istediğiniz tutar hesabınıza yatacaktır. Peki siz 50.000 TL kredi istiyorsunuz ama bu banka tarafından onaylanmayabilir. Neden mi? Çünkü banka bu miktarı sizin ödeyebileceğinize inanmalı.

Çalışıyorsanız aynı firmada ne kadar uzun çalıştığınız önem kazanır. Kazandığınız para size ne kadar kredi vereceklerini belirler. Teminat olarak gösterebileceğiniz üstünüze ait mal varlığı var ise kredi talebinizin limiti değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda bir banka 50.000 TL yi onaylarken diğer banka bu miktarı onaylamayabilir. Seçtiğiniz bankanın faizi düşükse bir başka banka aynı miktarı yüksek faiz ile size sunabilir. Veya vade süresinde aynı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kimi banka 24 aydan fazla vade imkanı sunmazken kimi banka 48 ay vade imkanı tanıyabilir. Bu yüzdendir ki kredi kullanma sırasında bol araştırma yapmanız gerekebilir. Hele bireysel ihtiyaç kredilerinde. Bazı bankalar bayrama özel veya bazı durumlara özel kampanyalar sunabilirler. Bu durumdaki fırsatları iyi takip etmek kaçırmamak gerekebilir.

İhtiyaç kredisi kapsamındaki kredi ile ister evinizi dekore edin ister ihtiyaçlarınızı karşılayın, isterseniz kredi kartınızın borcunu sıfırlayın yada tatile çıkın. Aklınıza gelebilecek birçok hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sıkıntıda ki ekonomik bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Eğer kredi çekmek için başka nedenleriniz var ise mesela ev almak istiyorsanız. O zaman durum biraz daha değişir sizin için. Elinizde bir miktar nakit para var istediğiniz bir ev var ve evin tutarına eksik kalan parayı nasıl tamamlayacağınızı bir türlü bulamıyor musunuz? O halde bankaların ev kredisi yada mortgage kredisi kapsamındaki kredi türlerine bakmanız gerekiyor. Şimdi en çok merak edilen sorunun cevabını verelim. Ev almak için eksik kalan tutar 50.000 TL bunu bireysel ihtiyaç kredisi kullanarak da alabilirim o halde neden ev kredisi kullanayım? Bireysel ihtiyaç kredilerinden farkı ev kredisinin hem kredi miktarı yüksek 100.000 TL ye kadar çıkabilirken hem faiz oranları ihtiyaç kredilerine nazaran daha düşük hem de vade imkanı çok daha uzun.

Peki ya araba almak isterseniz? İşte bankalar buna özel faiz oranları vadeler ve kredi limitleri sayesinde sizin araba almanıza kolaylık sağlamaktadırlar. Sıfır veya 2. el arabalara göre değişen faiz oranları, ödeme seçenekleri bulunan taşı kredilerinde size uygun olanı seçmek için iyi araştırma yapmanızı öneririz.

Gördüğünüz gibi insanların çoğu hayatlarının bir bölümünde kredi çekmek zorunda kalabiliyor. Çünkü tek sefer de o kadar nakiti biriktirmek hiç de kolay bir işlem değil. Kimisi oğlunun veya kızının düğünü için kredi çekme ihtiyacına girerken kimisi emekli olabilmek için kredi çekebiliyor.

Kredi kullanmak hayatımızın bir bölümün kaplama sebeplerinden biri de uygun taksitlerle geri ödeyebilecek olmamamız. Eşimizden dostumuzdan o kadar yüksek miktar parayı bulamayabiliriz. Bulsak bile taksitle geri ödemeye bir çok kimse sıcak bakmayabilir. Ayrıca parayı geri ödeyebileceğinizin garantisi de bulunmamaktadır. Bu durumda kolay kolay hiçbir kimse borç vermek istemez. Bu yüzden söz konusu nakit almak olduğunda bankalar bizim en iyi dostumuz olmakta.

Kredi çektikten sonra mağdur olmamak için öncelikle tüm bankaların faiz oranlarına vade seçeneklerine bir göz atarak size en uygun olanı seçmelisiniz. Ayrıca geri ödeme planı oluştururken limitinizi aşmayacak şekilde taksitlendirme yapmanızda çok önemli.

Doğru geri ödeme planı oluşturulduğunda krediler için sizin en hızlı yardımcınız diyebiliriz.

kredi

Bu yazımızda sizlerle kredi nedir sorusuna cevap verdik. Kredi çeşitlerinden bahsettik. Kredi kullanmak için yapmanız gerekenler hakkında bilgiler paylaştık. Konu hakkında sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmından tarafımıza iletebilirsiniz.

Ev Hanımlarına Kefilsiz Kredi

Ev hanımlarına kefilsiz kredi başlığı ile sizlere sunduğumuz bu yazımızda, kefilsiz kredi hakkında bilinmeyenleri ve en çok merak edilenleri sizlere aktarırken, ek olarak, kefilsiz kredi başvuru yolları hakkında da bilgilerimizi paylaşıyor olacağız.

 • Kefilsiz kredi nedir? Kimler kefilsiz kredi başvurusu yapar?
 • Ev hanımlarına kefilsiz kredi almak mümkün müdür?
 • Kefilsiz kredi almak mümkünse hangi şartlar gereklidir?
 • Ev hanımları için kefilsiz kredi başvurusu nasıl yapılır?
 • Kefilsiz kredi almanın yolları nelerdir?
 • Hangi durumlarda kefilsiz kredi almak mümkün değildir?
 • Bankaların kefilsiz krediye bakışı nasıldır?
 • Kefilsiz kredi veren bankalar hangileridir?
Ev hanımlarına kefilsiz kredi

Ev hanımlarına kefilsiz kredi

Kefilsiz kredi nedir?

Kefil, krediler için, krediyi çeken kişinin borcunu, o kişi ödemediği takdirde üstlenen ve ödemeyi kabul eden kişileri ifade etmekte olup, kefilsiz krediler, bu anlamda, sadece kredi başvurusunda bulunan kişiye herhangi bir ek imza gerekmeksizin tahsis edilen kredilerdir. Diğer bir ifadeyle, kefilsiz krediyi kullanmak için, sadece kredi başvurusunda bulunan kişinin bilgileri yeterli olmaktadır.

Genel olarak baktığımızda, kefilsiz kredi kullanmak çok ta kolay bir durum değildir. Bunun nedeni, bankaların izlediği kredi politikaları ve prosedürleridir. Bankaların, kredilerini verirken, mümkün olduğunca teminatlandırma isteği, kredi başvurularında kefil talebini ortaya çıkarmaktadır. Yine de kefilsiz kredi almak, günümüzde görülen ve daha sık uygulanan bir durum haline gelmiştir.

Hayat şartlarının giderek daha zor bir hale gelmesi ve ihtiyaçların karşılanması gerekliliği, kişileri kredi almaya yönlendirmektedir. Üstüne üstlük, standart yaşam gerekliliklerinin yanı sıra, ekstra olarak ortaya çıkan kefilsiz kredi başvurularında daha sık görülen kişiler;

 • Ev hanımları
 • İşsizler
 • Öğrenciler

olarak sıralanabilir.

Bu kişiler, ya eğitim ihtiyaçlarını karşılamak ya da kendi fikirlerini gerçekleştirmek üzere kendilerine ait bir işyeri sahibi olmak için kefilsiz krediye başvurmaktadırlar. Tabi, farklı meslek gruplarında olan kişiler için de kefilsiz kredi almak çok daha kolay ve avantajlı olmaktadır. Bunun temel sebebi ise kefil bulmanın çok zor olmasıdır. Çok yakın bir arkadaş ya da akraba dahi olsa insanlar, kefil olmaktan kaçınmakta ve bu nedenle kefil bulmak çok zorlayıcı bir durum haline gelmektedir.

Ev hanımlarına kefilsiz kredi almak mümkün müdür?

Kredi başvurusu yapmak isteyen kişiler tarafından en sık sorulan sorulardan biri de kefilsiz kredi almanın mümkün olup olmadığıdır. Daha önce de değindiğimiz gibi, kefilsiz kredi almak halen zor bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer yandan, kredi skoru ve mal varlığı gibi kriterler dâhilinde kefil olmadan da kredi almak mümkün olmaktadır.

Bankalardan en kolay kefilsiz kredi alan kişiler, bankanın diğer ürünlerini kullanan ve bankalar tarafından tanına müşterilerdir. Bunun haricinde Sms ve online başvuru kanlarlı ile sadece kredi skoru değerlendirmesi ile de kefilsiz kredi alınması söz konusu olmaktadır. Diğer yandan, bazı bankalar, kredi başvurularında kefil yerine ipotek ya da araç rehin ile de kredi verebilmektedir.

Kefilsiz kredi almak için hangi şartlar gereklidir?

Kefilsiz kredi almak için bankalara tarafından imkânlar sunulurken, bu durum çoğunlukla bazı şartlar doğrultusunda gerçekleşmektedir. Verdikleri kredinin geri ödenmesini garanti altına almak isteyen bankalar, bu nedenle, kefil seçeneği yerine başka bir teminat talep ederek, bu garantiyi sağlamaya çalışmaktadırlar. Özellikle yüksek tutarlı kredilerde daha çok görülen bu teminat durumu, gayrimenkul ya d araçların teminat gösterilmesini kapsamaktadır. Bunun yan sıra, bankada mevduatı olan kişilerin nakit blokajı seçeneği ile de kefilsiz kredi kullanması mümkün olabilmektedir.

Kefilsiz kredi almanın bir diğer şartı da çok iyi bir kredi skoruna sahip olmaktır. Özellikle 1300 üzeri kredi skoruna sahip kişiler, gerek sistemsel değerlendirmeler, gerekse banka birebir değerlendirmelerinde daha fazla avantaj sağlamakta ve kredinin geri ödemesinin yapılacağına dair bir anlamda kanıt niteliği taşmaktadır.

Uzun süredir bir işyerinde çalışıyor olmak ve yüksek bir gelir beyan edebilmek te kefilsiz kredi almak için artı sağlayan durumlar arasında yer almaktadır.

Ev hanımlarına kefilsiz kredi başvurusu nasıl yapılır?

Kefilsiz kredi başvurusu yapmak için, standart kredi başvuru yöntemleri olan banka şubeleri aracılığı ile kredi başvurusu yapmanın yanı sıra, internet üzerinden online kredi başvuru formunu doldurarak ya da cep telefonu ile mesaj göndererek te başvuru yapmak mümkündür. Bu noktada başvuru kanalı, tamamen kişilerin tercihine ve kredinin türüne göre tercih edilmektedir.

Kefilsiz kredi almak isteyen kişiler için, belki de ev hanımları için en kolay kefilsiz kredi başvuru kanalı, cep telefonu ile kredi başvurusu olmaktadır. Bu krediler genelde kampanya kapsamında ortaya çıkarılan krediler olup, sadece kişinin kredi skoruna göre olumlu ya da olumsuz değerlendirilen krediler olup, kefilsiz kredi almak için en kolay başvuru yöntemlerinin başında yer almaktadır. Ev hanımları ve öğrenciler tarafından da kredi başvurusunda en çok tercih edilen kredi başvuru yöntemi cep telefonu yoluyla yapılan Sms kredi başvurularıdır.

Kredi başvurusunun yapılacağı bankada hesabı bulunan ve bankayı aktif bir şekilde kullanan müşteriler, bu başvuru kanallarının dışında, çağrı merkezlerinden ve banka Atm’ lerinden de kredi başvurusunda bulunabilmektedirler.

Kefilsiz kredi başvurusunda istenen evraklar;

 • Nüfus cüzdanı ya da ehliyet fotokopisi
 • İkametgâh
 • Gelir belgesi
 • Sigorta dökümü
 • Varsa kişinin üzerine kayıtlı mal varlığı belgeleri

olarak sıralanabilir.

Hangi durumlarda kefilsiz kredi almak mümkün değildir?

Kefilsiz kredi almak bazı durumlarda mümkün olmamaktadır. Bunun ilk başta gelen sebebi, kredi skorunun düşük olması, yani geçmiş dönem ödemelerinde gecikmeler bulunmasıdır. Bunun yanı sıra, eğer kredi veren banka kredi için bir gelir talep ediyorsa ve krediye başvuran kişi bu geliri belgeleyemiyorsa ya da işsizse ( Sms kampanyalı krediler hariç) yine bankalar tarafından kefilsiz kredi alması mümkün olmamaktadır. Ek olarak, krediler için aranan bir diğer şart sigorta olup, sigorta girişi olmayan kişilerin de ( ev hanımları ve öğrenciler için yapılan kredi kampanyaları hariç) kefilsiz kredi alması çoğunlukla mümkün olmamaktadır.

Bankaların kefilsiz krediye bakışı nasıldır?

Genel anlamda, bankaların kefilsiz krediye çok ta sıcak bakmadığını söyleyebiliriz. Çünkü bankaların kredi verirken kredinin geri ödemesini garanti altına almak istemesi söz konusu olup, kefilsiz bir kredide teminat durumu yer almamaktadır.

Bankaların ev hanımlarına kefilsiz kredi konusunda daha esnek bir politika izlediği müşteri kesimi, genelde kendi uzun süreli ve aktif müşterileri olmaktadır. Bunun yanı sıra, üzerinde herhangi bir mal varlığı olan kişilerde kefilsiz kredi almak konusunda daha öncelikli olarak değerlendirilmektedir.

Ev hanımlarına kefilsiz kredi veren bankalar hangileridir?

Kefilsiz kredi konusunda bazı bankaların daha esne davrandığı bir gerçek olarak karşımıza çıkarken, günümüzde kefilsiz kredi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Denizbank
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • Garanti Bankası
 • OdeaBank
 • ING Bank

Bu bankalar, daha yoğun olarak kredi kampanyaları yapmakta ve özelikle Sms ile kredi başvurularında belli tutarlara kadar ev hanımlarına kefilsiz kredi imkânı sağlamaktadırlar. Örneğin, Denizbank cepten Sms kampanyası ile 30.000 TL ve 36 aya kadar vade ile kefilsiz kredi imkânı sunarken, Türk Ekonomi Bankası (TEB)  7.500 TL ye kadar kefilsiz kredi ve OdeaBank 15.000 TL ve 24 – 36 aya varan değişik vadelerde kefilsiz kredi olanağı sunmaktadır.

Bankalarla ilgili kefilsiz kredi imkânları için, gerek banka şubelerinden, gerekse internetten araştırma yapılması en doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

En Hızlı Kredi Veren Banka (Ev Hanımlarına)

En hızlı kredi veren banka, genel olarak acil ihtiyacı olan kişiler tarafından aranan kelime grubudur. Muhtemelen de kefilsiz acil kredi talebi olanlar tarafından aranır. Bizler de bu kişiler için işe yarar bir yazıda, tüm bilgileri sunmak istiyoruz.

En hızlı kredi veren banka hangisi?

Bankpozitif, en hızlı kredi veren banka olarak kendilerini gördüğünü iddia etmektedir. Bankpozitif’te şube bulundurmadığı için (aynı enpara.com internet bankacılığı gibi) şubeler ve bankacılar ile uğraşmak durumunda kalmıyorsunuz. Dolayısıyla kredi alma süreci daha da hızlanıyor.

Kaç dakikada kredi alabilirim? En hızlı kaç günde kredi alınabilir?

Bilgilerinizi, ihtiyaç duyduğunuz kredi miktarınızı ve kredi alma nedeninizi yazarak, kredi başvurunuzu sadece 4 dakikada yapabiliyorsunuz. Ondan sonraki süreçte, ilgili belgeler ve evraklar size iletiliyor. Belgeleri imzaladıktan sonra hızlı bir şekilde, kredinizi alabiliyorsunuz.

En hızlı kredi Bankpozitif

En hızlı kredi veren banka, Bankpozitif.

En hızlı kredi alabilmek için süreç nasıl işliyor?

 1. Kredi başvurunuzu Bankpozitif sitesine girerek, online kredi başvurusu yapıyorsunuz.
 2. Kişisel bilgilerinizi ve kredi isteme nedenleri (ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi, evlilik kredisi) gibi bilgilerinizi giriyorsunuz.
 3. Adresinizde olduğunuz bir zaman için randevu veriyorsunuz.
 4. Bankpozitif, imzalanması gerekli belgeleri adresinize yolluyor.
 5. Paranız hesabınıza yatıyor.

Tüm bu sürecin gerçekleşmesi 1-2 hafta gibi bir süre alabilir. Dolayısıyla, “en hızlı kredi” verildiği iddia edilse de süreç o kadar hızlı işlemeyebilir.

Ev hanımları da kredi almak için bu bankayı deneyebilirler…

Yine de internetten hemen kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Denemeye değer.