Etiket arşivi: kredi nedir

Banka Kredi Faiz Oranları

Bu yazımızda sizlerle banka kredi faiz oranlarına ait bilgileri paylaşacağız.

tttt

Öncelikle bazı terimleri size anlatarak konu hakkında bütün bir bilgi sahibi olmanızı sağlayalım. Öncelikle kredi nedir sorusuna cevap vermemiz gerekecektir. İhtiyacınıza yönelik nakit paranın faizi ile taksit taksit geri ödeme sistemine verilen addır kredi. Peki bu kredinin faizleri nasıl hesaplanmakta? İşte en çok merak edilen soruya geldik. Banka kredi faiz oranları demek, ödünç alınan paranın zaman birimi başına kullanılan miktarın yüzdesidir. Bir örnekle açıklamak gerekir ise aylık %1 faizle 12 ay vadeli 100 TL kredi aldığınızı varsayalım. Krediyi aldıktan bir ay sonra 100 TL nin %1’i olan 1 TL faiz borcunuz olacaktır. İlk taksitte ödeyeceğiniz 8,88 TL nin 1 TL si faiz olarak ödenir. Kalan 7,88 TL ise borcunuzdan düşülür.  Dolayısıyla ilk ödemeyi yaptığınızda 100 – 7,88 = 92,12 TL borcunuz kalır. Taksitler ilerledikçe borcunuz dolayısıyla ödediğiniz faiz azalarak devam eder. Banka kredilerinin faiz oranları ödeme planınıza vadelere ve tutara göre değişiklik göstermektedir. Vade uzadıkça çoğu banka faiz oranlarını düşürür. Bankaların bir çok kampanyaları bulunmakta, birçok kredi çeşitlili bulunmakta. İster konut kredileri ister taşıt kredileri ister ihtiyaç kredileri hepsinde kredi faiz oranları değişiklik gösterebilir.

Faiz oranlarına ve vadelerine göre ödeme çeşitliliği de bulunmaktadır. Eşit taksitli ödeme, balon ödeme, düşük faizli ödeme gibi seçenekleri diğer konularımızda ayrıntı bir şekilde sizinle paylaştık. Şimdi gelelim banka kredi faiz oranlarına ait bir liste oluşturmaya.

ING bank ihtiyaç kredisinde vadeye göre faiz oranı belirlenmiştir. 3-11 ay arasında ki vade de %1.18 faiz oranı 12 ay vade seçerseniz %1.08 13-36 ay vade hakkından yararlanmak istediğiniz takdirde %1.18 faiz oranları ile ödeme yaparsınız. Konut kredisinde ise 3-12 ay vade %1.04 13-60 ay arasında vade arzu ederseniz %1.09 61-120 ay vade imkanını seçerseniz eğer %1,12 faiz oranları ile geri ödeme yapabilirsiniz. Taşıt krediniz ise 3-6 ay vade %1,04 9-48 ay vade imkanından yararlanmak isterseniz eğer %1,35 faiz oranları üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Denizbank ihtiyaç kredisinde  0-12 ay arası % 1,69 13-24 ay vade arası 1,74 25-36 ay vade imkanında ise %1,79 faiz oranları ile hesaplama yapılmaktadır. 3-120 ay vade %1,16 121-300 ay vadede ise %1,21 faiz oranı ile geri ödeme yapabiliyorsunuz. Taşıt kredisinde ise 48 ay vade imkanınız bulunmakta ve %1,39 faiz oranları ile geri ödeme hesaplaması yapılmaktadır.

İş bankası ihtiyaç kredisinde %1,40 faiz oranı 1-36 ay vade seçeneğiniz bulunmakta. Konut kredisinde 120 ay vadeye %1,25 faiz oranı uygulanırken sıfır taşıt kredisinde 48 ay vade imkanı ile % 1,45 ikinci el araba kredisinde 1-48 ay vade %1,25 faiz oranı ile geri ödemelerinizi hesaplayabilirsiniz.

Garanti bankası ihtiyaç kredisinde kredi faiz oranları 12 vade de %1,69 18-24 ay vade arasında %1,64 36 ay vade imkanında ise %1,54 şeklindedir. Konut kredisinde 240 ay vade yapabiliyorsunuz ve %1,24 faiz oranı ile. Taşıt kredisinde ise  1-48 ay arası vade imkanınız bulunmakta. %1,29 faiz oranı ile geri ödeme yapabilirsiniz. 1-5 yaş arası taşı alacaksanız kredi tutarları aynı olup 1-48 ay arası vade %1,35 faiz oranı bulunmakta. 6-10 yaş arası bir araç alacaksınız eğer %1,39 faiz oranına göre hesaplama yapabilirsiniz.

Yapı kredi bankası ihtiyaç kredisinde 36 ay vade imkanı bulunan kredinizde %1,41 faiz oranı uygulanmaktadır. Konut kredinizde 120 ay vade imkanınızın yanısıra %1,13 faiz oranı ile hesaplama yapılmaktadır. Taşıt kredinizde ise 1-48 ay vade %1,30 faiz oranı ayrıca 1-36 ay vade%1,20 37-48 ay vade de ise %1,27 faiz uygulanmaktadır.

Akbank ihtiyaç kredisinde 36 ay vade imkanına % 1,25 faiz oranı uygulanmaktadır. 8 ay vade imkanı bulunan taşıt kredisinde %1,25 faiz oranı bulunmakta. İkinci el taşıt kredisinde ise 48 ay vade imkanınız da % 1,23 faiz oranı uygulanmaktadır. Konut kredisinde ise 120 ay vade imkanınız bulunmakta olup faiz oranı % 1,10 dur.

Alternatif bank kredi faiz oranı bireysel ihtiyaç kredisinde 36 ay vadeye % 1,45. Taşıt kredisinde 48 ay vade de  %1,19 faiz oranı işlerken konut kredisinde 120 ay vadeye %1,24 faiz uygulanmaktadır.

Odea bankta ihtiyaç kredisinde 36 ay vade seçeneğinde % 1,45 faiz uygulanmaktadır. Taşıt kredisinde 48 ay vade de % 1,19 faiz uygulanırken konut kredisinde de 120 ay vadeye % 1,19 faiz uygulanmaktadır.

Türkiye Ekonomi Bankasında ihtiyaç kredisinde 36 ay vadeye %1,65 faiz uygulanırken taşıt kredisinde 24 ay vadeye % 1,25 48 ay vadeye % 1,29 faiz uygulanmaktadır. Konut kredisinde 120 ay vadeye %1,29 faiz oranı ile hesaplama yapılmaktadır.

Ziraat Bankasında kredi faiz oranları ihtiyaç kredisinde 36 ay vadeye % 1,34 taşı kredisinde 24 ay vadeye % 1,29 48 ay vadeye %1,34 faiz uygulanırken konut kredisinde 60 ay vadeye % 1,14 120 ay vadeye ise % 1,16 faiz oranı uygulanmaktadır.

Vakıfbankta ise ihtiyaç kredisi 36 ay vadeye % 1,37 faiz taşıt kredisinde 48 ay vadeye % 1,19 konut kredisinde ise 48 ay vadeye %1,13 faiz uygulanmaktadır.

tr

İhtiyacınız olan kredi hangisi ise yukarıdaki liste sayesinde banka kredi faiz oranlarını görecek ve size en uygun bankayı tespit edebileceksiniz. Uzun vadeli bir kredi kullanacaksanız özellikle faiz oranı düşük bir banka seçmelisiniz.

Bu yazımızda sizlerle kredi nedir kredi faiz oranları nasıl hesaplanır gibi soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. Banka kredi faiz oranlarına ait bir listeyi sizinle paylaştık. Konu hakkında tarafımıza sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmından tarafımıza sorularınızı kolayca iletebilirsiniz.

Kredi

Bu yazımızda sizlerle  kredi nedir nasıl çekilir hangi bankalar ne çeşit kredi vermekte gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Öncelikle size kredinin ne olduğunu açıklamakla başlayalım. Kredi, sizin yüklü miktarda nakit ihtiyaçlarınızı tek seferde karşılayan ana paranın üstüne bir miktar faiz konarak taksitle geri ödeme yapabileceğiniz bir işlemdir. Bankalara göre ödeyeceğiniz vade ay değişirken aynı zamanda üstüne konulan faiz oranı da değişkenlik göstermektedir.

kredd

Örneğin borçlarınız biriktir ve tek bir yere sabit bir borç şeklinde toparlamak istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken herhangi bir bankadan ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmanız. Bu durumda talep ettiğiniz miktarı sizin ödeyebileceğiniz düşünüldüğü anda istediğiniz tutar hesabınıza yatacaktır. Peki siz 50.000 TL kredi istiyorsunuz ama bu banka tarafından onaylanmayabilir. Neden mi? Çünkü banka bu miktarı sizin ödeyebileceğinize inanmalı.

Çalışıyorsanız aynı firmada ne kadar uzun çalıştığınız önem kazanır. Kazandığınız para size ne kadar kredi vereceklerini belirler. Teminat olarak gösterebileceğiniz üstünüze ait mal varlığı var ise kredi talebinizin limiti değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda bir banka 50.000 TL yi onaylarken diğer banka bu miktarı onaylamayabilir. Seçtiğiniz bankanın faizi düşükse bir başka banka aynı miktarı yüksek faiz ile size sunabilir. Veya vade süresinde aynı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kimi banka 24 aydan fazla vade imkanı sunmazken kimi banka 48 ay vade imkanı tanıyabilir. Bu yüzdendir ki kredi kullanma sırasında bol araştırma yapmanız gerekebilir. Hele bireysel ihtiyaç kredilerinde. Bazı bankalar bayrama özel veya bazı durumlara özel kampanyalar sunabilirler. Bu durumdaki fırsatları iyi takip etmek kaçırmamak gerekebilir.

İhtiyaç kredisi kapsamındaki kredi ile ister evinizi dekore edin ister ihtiyaçlarınızı karşılayın, isterseniz kredi kartınızın borcunu sıfırlayın yada tatile çıkın. Aklınıza gelebilecek birçok hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sıkıntıda ki ekonomik bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Eğer kredi çekmek için başka nedenleriniz var ise mesela ev almak istiyorsanız. O zaman durum biraz daha değişir sizin için. Elinizde bir miktar nakit para var istediğiniz bir ev var ve evin tutarına eksik kalan parayı nasıl tamamlayacağınızı bir türlü bulamıyor musunuz? O halde bankaların ev kredisi yada mortgage kredisi kapsamındaki kredi türlerine bakmanız gerekiyor. Şimdi en çok merak edilen sorunun cevabını verelim. Ev almak için eksik kalan tutar 50.000 TL bunu bireysel ihtiyaç kredisi kullanarak da alabilirim o halde neden ev kredisi kullanayım? Bireysel ihtiyaç kredilerinden farkı ev kredisinin hem kredi miktarı yüksek 100.000 TL ye kadar çıkabilirken hem faiz oranları ihtiyaç kredilerine nazaran daha düşük hem de vade imkanı çok daha uzun.

Peki ya araba almak isterseniz? İşte bankalar buna özel faiz oranları vadeler ve kredi limitleri sayesinde sizin araba almanıza kolaylık sağlamaktadırlar. Sıfır veya 2. el arabalara göre değişen faiz oranları, ödeme seçenekleri bulunan taşı kredilerinde size uygun olanı seçmek için iyi araştırma yapmanızı öneririz.

Gördüğünüz gibi insanların çoğu hayatlarının bir bölümünde kredi çekmek zorunda kalabiliyor. Çünkü tek sefer de o kadar nakiti biriktirmek hiç de kolay bir işlem değil. Kimisi oğlunun veya kızının düğünü için kredi çekme ihtiyacına girerken kimisi emekli olabilmek için kredi çekebiliyor.

Kredi kullanmak hayatımızın bir bölümün kaplama sebeplerinden biri de uygun taksitlerle geri ödeyebilecek olmamamız. Eşimizden dostumuzdan o kadar yüksek miktar parayı bulamayabiliriz. Bulsak bile taksitle geri ödemeye bir çok kimse sıcak bakmayabilir. Ayrıca parayı geri ödeyebileceğinizin garantisi de bulunmamaktadır. Bu durumda kolay kolay hiçbir kimse borç vermek istemez. Bu yüzden söz konusu nakit almak olduğunda bankalar bizim en iyi dostumuz olmakta.

Kredi çektikten sonra mağdur olmamak için öncelikle tüm bankaların faiz oranlarına vade seçeneklerine bir göz atarak size en uygun olanı seçmelisiniz. Ayrıca geri ödeme planı oluştururken limitinizi aşmayacak şekilde taksitlendirme yapmanızda çok önemli.

Doğru geri ödeme planı oluşturulduğunda krediler için sizin en hızlı yardımcınız diyebiliriz.

kredi

Bu yazımızda sizlerle kredi nedir sorusuna cevap verdik. Kredi çeşitlerinden bahsettik. Kredi kullanmak için yapmanız gerekenler hakkında bilgiler paylaştık. Konu hakkında sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmından tarafımıza iletebilirsiniz.