Etiket arşivi: kredi kartı numarası

Kredi Kartı Numarası

Bu yazımızda sizlerle kredi kartı numarasının özelliklerinden bahsedeceğiz.

Günümüzde neredeyse her işlem için kredi kartı gerekmektedir. İster ihtiyaçlarınızı karşılamak için olsun, isterseniz internet üzerinden herhangi bir alışveriş için olsun kredi kartınızın olması şarttır.

Aslında nakit çoğu zaman sizin ve aile bütçenizin harcamalarına yönelik olduğu için hangi ihtiyacınıza ne kadar harcamanız gerektiği çok iyi bilirsiniz. lakin bir çok ürünün fiyatı bir anda nakit olarak yüksek fiyat olması sebebi ile istediğiniz anda yada ihtiyacınız olduğu anda alamayabilirsiniz. Taksit seçeneği bir çok insan için mükemmel derecede iyi bir fırsattır.

Mobilyanızı mı yenilemek istiyorsunuz? İşte bunun için birikmiş nakitinizin olması gerekli. Fakat bir kredi kartınız var ise taksitli ödeme seçeneği ile istediğiniz mobilyayı istediğiniz anda evinize alabilirsiniz. Bu hem sizi mutlu eder hemde bütçenizi sarsmadan yapmış olduğunuz alışveriş anlamına gelir.

Ya da tatile çıkmayı düşünüyorsunuz fakat o kadar yüklü miktarda nakiti ya kredi çekmeniz gerekli yada kredi kartınızın olması gerektiğinin eminim hepimiz farkındayızdır. Hak ettiğiniz tatili yapmak için kredi kartınızın olması yeterli. Böylece hem siz huzurlu bir yıl geçirebilirsiniz hem de ekonomik bütçenizi zarara uğratmamış olursunuz.

Gördüğünüz gibi kredi kartının kullanım alanları bir insanın hayatını neredeyse tümünü kaplamak üzere. Doğru kullanıldığında mükemmel bir kurtarıcı, fırsatlardan ve indirimlerden yararlandığınızda şanslı bir insan olduğunuzu bir kez daha hissettiren bir üründür kredi kartı.

Bilindiği üzere bir çok kredi kartının üzerinde kredi kart numarası yer almakta. Eminim iyi kullanıcı veya araştırmacı olmayan her insan kredi kartının üzerindeki numaraları banka tarafından verilen sıradan numaralar olarak görmüştür. Fakat durum hiç de öyle değil.

Kimi insan internetten alışveriş yaparken kredi kart numarasının sıradan bir şekilde olmadığını en azından hissetmiştir. Çünkü internet üzerinden yaptığınız harcamaların sonunda kredi kartı ile alışverişini tamamla bölümü yer almakta. Bu bölümde sizden kredi kartınızın numarası istenmekte. Eğer dikkatinizi çektiyse oraya kredi kartınızın numarasını yazar iken master veya vısa hatta daha kredi kartınızın numarasını tamamlamamışken de hangi bankadan olduğunu gösteren işaretler çıkar. Aslında buradan bile anlamamız gerekir ki o kredi kartlarının üstünde ki numaralar öyle sıradan numaralar değildir.

Şimdi size sırası ile kredi kart numarasının gizemlerini açıklayalım.

kredi-karti-numarasi

Öncelikle kredi kartınızın numarası 16 haneden oluşmaktadır. Kartınızın ön kısmında yer alır. Kredi kartınızın ilk sayısı sizin hangi ödeme sisteminizi kullandığını gösterir. Vısa mı yoksa Mastercard mı. Visa kullanan kartlarda ilk kart numarası 4 olurken Master card olanlarda ise ilk sayı 5 ile başlar. Genellikle bankomat kartlarınız yani bankamatik kartlarınız master card olarak geçer ve kart numarası 5 ile başlar. Bu sizin harcamalarınızı etkileyecek bir sistem değildir. İster vısa ister master card olsun dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi kartı numarasının birinci hanesi de dahil olmak üzere prefix denen ilk 6 hane kartın hangi banka tarafından verildiğini belirtir. Bu numara Bank Identification Number (BIN), yani kartı veren bankayı tanımlayan numaradır.

İlk altı haneden sonraki 9 haneli rakamlar ise sizin banka tarafından size tahsis edilen hesap numaralarıdır. 9 haneli olması sebebiyle başka bir kişi ile hesap numaralarınızın aynı olması neredeyse imkansızdır.

Gelelim kredi kartınızın son numarasına. Kredi kartı numarasındaki son sayı ise check digit denilen bir güvenlik sayısıdır.Bu sayı ile “Luhn” ya da “Mod 10″ gibi algoritmik yöntemlerle kredi kartı numarasının geçerli bir numara olup olmadığının kontrolü yapılır.

Gördüğünüz gibi rakamların öylesine yada sıradan bir şekilde bir araya gelerek oluşturulduğunu düşünen kredi kart numaralarının aslında hiç de öyle olmadığını gördük. İşte telefon ile dolandırıcılıkta kullanılan bir yöntemde  budur aslında. Kredi kartınızın ilk 6 hanesini rahatlıkla size söylerler ve siz bu durumda onların gerçekten banka yetkilisi olduğuna inanabilirsiniz. Oysaki sadece sizin hangi banka ile çalıştığınızı bilmeleri yeterli.

Kredi kartı numarasının dizilim şeklinin hangi amaçlı olduğunu bilirseniz sizi dolandırmaya kalkamazlar. Teknoloji gün geçtikçe ilerlemekte iyi tarafları olduğu gibi maalesef kötü yanları da bulunmakta. Bilinçli olursanız kandırılmazsınız.

indir

Bu yazımızda kredi kartı numarasının öneminden ve diziliş sıralamasının öneminden bahsettik. Konu hakkında sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmından tarafımıza ulaşabilirsiniz.