Etiket arşivi: kredi kart numarasının dizilim özellikleri

Kredi Kart Numarası

Bu yazımızda sizlerle kredi kart numarasının özelliklerinden bahsedeceğiz.

Nakite ihtiyaç duyduğunuz anlarda en acil yardımcınız genelde kredi kartıdır. Alışverişlerinizde yüksek bir tutar dahi olsa takside bölerek sizin ekonomik bütçenizin sarsılmasını önleyen sistemi sayesinde neredeyse tüm ihtiyaç listemizi kredi kartları ile tamamlarız.

Hele ki bir beyaz eşya veya mobilya gibi nakit tutarı tek seferde almaktan zorlanabileceğimiz ürünlerde peşine indirim, taksit ve taksit ötemele gibi fırsatlar sayesinde istediğiniz ürüne rahatlıkla sahip olabiliyorsunuz.

Hayatımızın en önemli kartları arasında yer alan kredi kartlarının üstünde yazılan numaraların hiç de öylesine sıradan bir araya gelmediğini biliyor muydunuz?

Peki bu kartlar alışveriş hayatımızın tamamını neredeyse kaplarken sahte kredi kartları nasıl tasarlanmıyor hiç merak ettiniz mi?

Bankalar sahte kredi kartları üretilmemesi için mükemmel derecede önlemler almışlar ve kredi kartının üzerinde yazan her rakamın belli bir amacı olacak şekilde tasarlamışlar.

Aksi takdirde mutlaka sahteciler bir şekilde sahte kredi kartı çıkartır ve bir sürü dolandırıcı haberleri duyardık. Sadece telefonla dolandırıcılık yapanlar genelde kredi kartınızın ilk 6 hanesini size söyleyebilirler bu sizi yanıltmasın. Kredi kartınızın sadece hangi bankaya ait olduğunu size söylemiş olurlar. Belkide telefonla dolandırıcılığın fazla olmasının bir sebebi de budur. size ait numaraları biliyor olmaları onların gerçek yetkili olduğunu sanmanıza yol açabilir. Eğer dikkatli ve araştırıcı bir kullanıcı olursanız kandırılanlardan olmazsınız.

Günümüzde internet üzerinden alışveriş imkanları artmakta ve birçok kullanıcı bu yöntemi tercih etmektedir. Eğer dikkatli bir kullanıcı iseniz site tarafından size soruların kredi kart numarasını yazmaya başladığınız anda ilk 6 haneden sonra kredi kartının ait olduğu bankanın logosu belirir. İşte şimdi merak ettiğiniz sistemi size ayrıntıları ile açıklayalım.

kredi-karti-numarasiÖncelikle kredi kartınızın numarası 16 haneden oluşmaktadır. Kartınızın ön kısmında yer alır. Kredi kartınızın ilk sayısı sizin hangi ödeme sisteminizi kullandığını gösterir. Vısa mı yoksa Mastercard mı. Visa kullanan kartlarda ilk kart numarası 4 olurken Master card olanlarda ise ilk sayı 5 ile başlar. Genellikle bankomat kartlarınız yani bankamatik kartlarınız master card olarak geçer ve kart numarası 5 ile başlar. Bu sizin harcamalarınızı etkileyecek bir sistem değildir. İster vısa ister master card olsun dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi kartı numarasının birinci hanesi de dahil olmak üzere  ilk 6 hane kartın hangi banka tarafından verildiğini belirtirBu numara Bank Identification Number (BIN), yani kartı veren bankayı tanımlayan numaradır. Her bankanın kendine özel bir BIN numarası bulunmaktadır. Sisteme tanımlı oldukları için internet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartınızın ilk 6 hanesini yazdığınız anda hangi bankaya aitse o bankanın logosu bu yüzden belirir.

İlk altı haneden sonraki 9 haneli rakamlar ise sizin banka tarafından size tahsis edilen hesap numaralarıdır. 9 haneli olması sebebiyle başka bir kişi ile hesap numaralarınızın aynı olması neredeyse imkansızdır.

Şimdi herhangi bir dolandırıcı master veya vısa olarak bir kredi kartı numarası belirlese ve seçmiş olduğu bankanın BIN numarasını girse buraya kadar neredeyse garanti olabilecek numaralara  rastgele bir hesap numarası yazsa sahte kredi kartı elde etmiş olmaz mı diye  sorabilirsiniz. İşte bunun önlemi de son numarayla alınmış.

Gelelim kredi kartınızın son numarasına. Kredi kartı numarasındaki son sayı ise check digit denilen bir güvenlik sayısıdır.Bu sayı ile “Luhn” ya da “Mod 10″ gibi algoritmik yöntemlerle kredi kartı numarasının geçerli bir numara olup olmadığının kontrolü yapılır.

images

Gördüğünüz gibi kredi kartınızın ilk 6 hanesini kolaylıkla tasarlayabilirsiniz rastgele bir hesap numarası da bulabilirsiniz lakin son numara sistemin kilit noktasıdır. Kontrol noktası işte seçeceğiniz rastgele hesap numarasının kontrol numarası ile denk düşme olasılığı neredeyse imkansızdır. Tahmin ettiğiniz gibi daha bir sürü önlemler de bankalar tarafından alınmıştır. Kredi kartınızın son kullanma tarihi ve arkadaki güvenlik numaraları. Hepsini doğru bir şekilde tasarlamanız mümkün değildir. Ayrıca internet üzerinden yapılan alışverişlerde doğrulama kodu direk cep telefonunuza gittiği için sahte kredi kartı dolandırıcılığı yapılamaz.

Bu sizin ne kadar güvenli bir sistemle korunduğunuzu göstermektedir. İlerleyen teknoloji ile en yüksek koruma sistemleri bankalar tarafından sürekli güncel tutulmakta ve sizin kredi kartınızın güvenliği için kullanılmaktadır.

Bu yazımızda kredi kart numarasının dizilim şeklinden ve özelliklerinden bahsettik. Konu hakkında sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmından tarafımıza iletebilirsiniz.