Etiket arşivi: kredi çeşitleri nelerdir

Kredi

Bu yazımızda sizlerle  kredi nedir nasıl çekilir hangi bankalar ne çeşit kredi vermekte gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Öncelikle size kredinin ne olduğunu açıklamakla başlayalım. Kredi, sizin yüklü miktarda nakit ihtiyaçlarınızı tek seferde karşılayan ana paranın üstüne bir miktar faiz konarak taksitle geri ödeme yapabileceğiniz bir işlemdir. Bankalara göre ödeyeceğiniz vade ay değişirken aynı zamanda üstüne konulan faiz oranı da değişkenlik göstermektedir.

kredd

Örneğin borçlarınız biriktir ve tek bir yere sabit bir borç şeklinde toparlamak istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken herhangi bir bankadan ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmanız. Bu durumda talep ettiğiniz miktarı sizin ödeyebileceğiniz düşünüldüğü anda istediğiniz tutar hesabınıza yatacaktır. Peki siz 50.000 TL kredi istiyorsunuz ama bu banka tarafından onaylanmayabilir. Neden mi? Çünkü banka bu miktarı sizin ödeyebileceğinize inanmalı.

Çalışıyorsanız aynı firmada ne kadar uzun çalıştığınız önem kazanır. Kazandığınız para size ne kadar kredi vereceklerini belirler. Teminat olarak gösterebileceğiniz üstünüze ait mal varlığı var ise kredi talebinizin limiti değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda bir banka 50.000 TL yi onaylarken diğer banka bu miktarı onaylamayabilir. Seçtiğiniz bankanın faizi düşükse bir başka banka aynı miktarı yüksek faiz ile size sunabilir. Veya vade süresinde aynı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kimi banka 24 aydan fazla vade imkanı sunmazken kimi banka 48 ay vade imkanı tanıyabilir. Bu yüzdendir ki kredi kullanma sırasında bol araştırma yapmanız gerekebilir. Hele bireysel ihtiyaç kredilerinde. Bazı bankalar bayrama özel veya bazı durumlara özel kampanyalar sunabilirler. Bu durumdaki fırsatları iyi takip etmek kaçırmamak gerekebilir.

İhtiyaç kredisi kapsamındaki kredi ile ister evinizi dekore edin ister ihtiyaçlarınızı karşılayın, isterseniz kredi kartınızın borcunu sıfırlayın yada tatile çıkın. Aklınıza gelebilecek birçok hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sıkıntıda ki ekonomik bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Eğer kredi çekmek için başka nedenleriniz var ise mesela ev almak istiyorsanız. O zaman durum biraz daha değişir sizin için. Elinizde bir miktar nakit para var istediğiniz bir ev var ve evin tutarına eksik kalan parayı nasıl tamamlayacağınızı bir türlü bulamıyor musunuz? O halde bankaların ev kredisi yada mortgage kredisi kapsamındaki kredi türlerine bakmanız gerekiyor. Şimdi en çok merak edilen sorunun cevabını verelim. Ev almak için eksik kalan tutar 50.000 TL bunu bireysel ihtiyaç kredisi kullanarak da alabilirim o halde neden ev kredisi kullanayım? Bireysel ihtiyaç kredilerinden farkı ev kredisinin hem kredi miktarı yüksek 100.000 TL ye kadar çıkabilirken hem faiz oranları ihtiyaç kredilerine nazaran daha düşük hem de vade imkanı çok daha uzun.

Peki ya araba almak isterseniz? İşte bankalar buna özel faiz oranları vadeler ve kredi limitleri sayesinde sizin araba almanıza kolaylık sağlamaktadırlar. Sıfır veya 2. el arabalara göre değişen faiz oranları, ödeme seçenekleri bulunan taşı kredilerinde size uygun olanı seçmek için iyi araştırma yapmanızı öneririz.

Gördüğünüz gibi insanların çoğu hayatlarının bir bölümünde kredi çekmek zorunda kalabiliyor. Çünkü tek sefer de o kadar nakiti biriktirmek hiç de kolay bir işlem değil. Kimisi oğlunun veya kızının düğünü için kredi çekme ihtiyacına girerken kimisi emekli olabilmek için kredi çekebiliyor.

Kredi kullanmak hayatımızın bir bölümün kaplama sebeplerinden biri de uygun taksitlerle geri ödeyebilecek olmamamız. Eşimizden dostumuzdan o kadar yüksek miktar parayı bulamayabiliriz. Bulsak bile taksitle geri ödemeye bir çok kimse sıcak bakmayabilir. Ayrıca parayı geri ödeyebileceğinizin garantisi de bulunmamaktadır. Bu durumda kolay kolay hiçbir kimse borç vermek istemez. Bu yüzden söz konusu nakit almak olduğunda bankalar bizim en iyi dostumuz olmakta.

Kredi çektikten sonra mağdur olmamak için öncelikle tüm bankaların faiz oranlarına vade seçeneklerine bir göz atarak size en uygun olanı seçmelisiniz. Ayrıca geri ödeme planı oluştururken limitinizi aşmayacak şekilde taksitlendirme yapmanızda çok önemli.

Doğru geri ödeme planı oluşturulduğunda krediler için sizin en hızlı yardımcınız diyebiliriz.

kredi

Bu yazımızda sizlerle kredi nedir sorusuna cevap verdik. Kredi çeşitlerinden bahsettik. Kredi kullanmak için yapmanız gerekenler hakkında bilgiler paylaştık. Konu hakkında sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmından tarafımıza iletebilirsiniz.