Etiket arşivi: finans danışmanı

Finans danışmanı ne iş yapar? Finans danışmanlarından, ev hanımlarına kredi konusunda bilinmesi gerekenler. Finans danışmanı, kredi almak konusunda ev hanımlarına nasıl yardımcı olur?

Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi?

Ev hanımlarının, kredi çekmek için bankalara yöneltmek istediği ya da daha gitmeden önce cevabını bilmek istediği birçok soru bulunmaktadır.

Ev hanımları kredi çekebilirmi

Bu sorular, kredi çekebilmek isteyen ev hanımlarının sorduğu ve cevabını aradığı vazgeçilmez sorulardır.

Biz de bu soruları, krediler ve bankacılık konusunda uzman bir yetkiliye sorduk. Kendisi özel kurumsal bir firmada, finans bölümünde, finans danışmanı olarak görev yapmaktadır.

Ev hanımları kredi çekebilirmi?

Tabii ki… Ev hanımları kredi çekebilir, bu mümkün ama en az bir kefil (genelde erkek eşler kefil olmaktadır) lazım. Ama kefili de dayanaklı yani maaşı iyi biri olmalı. Mesela; işçi ise geliri, aylık kredi taksitinden az ise o da kabul edilmiyor. Yani kefil olan kişinin aylık maaşının, aylık bir taksitten yüksek olması gerekmektedir.

Ev hanımları kredi çekebilir mi?

Bunun belirli bir yüzdesi de var ama bankadan bankaya değişebildiği için onu net söyleyemem şu anda.

Bir de kredi tipi ve şekli de önemli. Tabii ki kredi miktarı da önemli. Mesela konut kredisi ise, zaten evi ipotek ederek kredi çekilebiliyor.

Tabii burada kredi çekebilme durumu, bankanın inisiyatifine de bağlı. Yani bankadan bankaya değişiyor, ev hanımlarına kredi politikaları. Bu durumda, ev hanımları kredi çekebilirmi sorusu bankadan bankaya farklılık gösteriyor.

Kredi işlemleriyle ilgilenen kredi danışmanları da verdikleri krediye oranla prim alıyorlar sonuçta. Yani adamını bulursanız ve ödeyebileceğinizden emin olursa verir. Bu durumda ev hanımları da kredi alabilir.

Kısaca şöyle özetleyim: Bankanın önceliği taksitleri yatıran müşteridir. Çünkü kârını ona göre hesaplar. On yılda faizden kazanacaği para, evin bir buçuk kati fiyata denk gelir yani. Banka, baktı ki kişi krediyi ödeyemiyor, o zaman kredi sahibi kefilden almak için kefil ile irtibat yoluna başvurur. Kefil de taksitleri ödeyemezse son çare olarak ipoteklenen eve el konulur.

Sonuç olarak; kredi şekline, kefile ve bankaya göre ev hanımlarının kredi çekebilmesi mümkün. Sadece fazla teferruata girer ama yine de verirler.

Finans danışmanı bu arkadaşın dediğine göre, kredi çekebilmek için gerekli maddeleri şöyle özetleyebiliriz:

  • Ev hanımları kredi çekebilir mi? (Evet, çekebilir)
  • Bir kefil bulursa, kefilsize göre daha kolay çekebilir.
  • Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi olmasına göre değişir.
  • Konut kredisi için ev ipotek edilir.
  • Eğer bankada çalışan kişiye güven verebilirseniz, alırsınız.
  • Adamınız varsa alırsınız.
  • Taksitlerinizi düzenli ödemişseniz, alırsınız.

Tüm bu bilgiler ışığında, şunu rahatlıkla söyleyebiliriz:

Ev hanımları kredi çekebilirmi?

Evet çekebilir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2013 başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.