Konut Kredisi Faiz Oranları

Bu yazımızda sizlerle ndan bahsedeceğiz.

Herkesin ilk hayali genelde ev sahibi olmaktır. Kira ödemek bir ailenin bütçesinin büyük bir bölümünü zarara uğratır. Bu yüzdendir ki bir çok aile tüm masraflardan kısıp biriktirebildiği kadarının üstüne bankalardan konut kredisi alarak tamamlarlar ve ev sahibi olurlar.

Ev sahibi olmak demek ailenizin bütçesinden en az 400 TL zarardan kurtarmanız demektir. Günümüzde kiralar gün geçtikçe artmakta olup ay sonunda kirayı denkleştirmeye çalışma psikolojisi de aile içindeki huzuru etkilemektedir.

tr

Bankaların fırsat kampanyalarından önce ev sahibi olmak rüyadan öteye gidemezken şimdi birçok bankanın sunduğu fırsatlar ve konut kredisi faiz oranlarının düşmesi sebebi ile rüyalarınızı gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Bir ev sahibi olacaksınız ve elinizde belli bir miktar para var ise arzu ettiğiniz ev için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Belirli bir miktar paranız yok ise konut kredilerinin kampanyalarını takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Peşinatsız konut kredileri dönem dönem bankalar tarafından aktif hale getirilmekte. Genelde bankalar seçmiş olduğunuz bankanın % 75 sine kredi imkanı tanımakta. Bu yüzden bir miktar peşinatınız var ise istediğiniz evi seçebilirsiniz.

Konut kredisi faiz oranları vadelere göre değişkenlik göstermektedir. Birçok bankada konut kredisi faiz oranları miktara vadeye ve seçmiş olduğunuz kampanyaya göre belirlenir. Kimi banka 120 ay vade imkanı tanırken kimi banka 300 ay vade fırsatı size sunabilir. En uygun geri ödeme planınızı oluşturmak için şimdi size bankaların bir listesini sunacağız. Vadelere göre baz alınan bu listede en fazla 120 ay vade ve 100.000 TL kredi miktarı kullandık. Daha fazla vade isterseniz bankanızla konuşabilir buna göre bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Size sunacağımız listede kampanyalar da dahil edilmiştir. Kampanyaların istediğiniz tarihte aktif olup olmadığını seçmiş olduğunuz bankaya sormanızı tavsiye ederiz.

Bu duruma göre konut kredisi faiz oranlarının en düşük olduğu ilk banka Yapı kredi bankasıdır. Yapı kredi indirimli mortgage kredisinde faiz oranı % 0,87 den başlamaktadır. İkinci sırada Vakıfbank kentsel dönüşüm yapım kredisi adındaki konut kredisi yer almaktadır. Bu kredide faiz oranı %0,93 dür. Vakıfbank yaza özel konut kredisinden yararlanmak isterseniz eğer %1,04 faiz oranı kullanılmakta olup Garanti bankası %2 peşin faizli kiracıya mortgage adındaki kredi de ise %1,11 faiz kullanılmaktadır. Konut kredisi almak için Halkbankı seçerseniz eğer %1,15 Albaraka Türk konut finansmanını tercih ederseniz %1,15 faizle geri ödeme planı oluşturabilirsiniz. Konut kredisinde Denizbank web mortgage kampanyasında %1,16 Kuveyt Türk konut finansmanında %1,20 Finansbank standart mortgage adındaki kredi de ise %1,20 faizle işlem yapılmaktadır.

Ev almak için seçtiğiniz bankanın Ziraat olmasını isterseniz % 1,24 sabit faizli mortgage kampanyası için Garanti bankasının %1,24 faiz oranını da seçebilirsiniz. İşbankası,HSBC bank, Tekstil bank veya Vakıfbank standart konut kredileri % 1,25 faiz uygulanmakta olup Türkiye ekonomi bankası, Halk bank sabit konut kredisi ve ING bank sabit taksitli kredi , Fibabanka konut kredisi de % 1,29 faizle ödeme planı oluşturulmaktadır. Tercihiniz Bank asya ise %1,30 alternatif bank veya şekerbank ise %1,35 faiz oranı ile işlem yapılmaktadır.

tttt

Bu listede yer alan faiz oranlarına göre kendi bütçenizi belirlemeli ve ev sahibi olurken hangi bankanın size eşlik etmesini istediğinize karar vermelisiniz. Kampanyalar ve fırsatların tarihine göre başvuruda bulunmalısınız. Hayallerinizi gerçekleştirecek olan bankanın faiz oranlarını bildiğiniz için kendi bütçenize en uygun ödeme planını oluşturabilir ve bu doğrultuda kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi çok da uygun faiz oranları ile kira öder gibi ev sahibi olabilir hayallerinizdeki eve kavuşabilirsiniz. Ev almanın zor olduğu zamanlar artık bankaların konut kredileri sayesinde çok eskide kaldı. Hayalinizdeki eve kavuşmanızı daha fazla ertelemeyin.

Bu yazımızda sizlerle konut kredisi faiz oranlarının bankalara göre değiştiğinden bahsettik. Bankaların konut kredisindeki faiz oranlarını düşükten yükseğe doğru sıralanmış listeyi sizinle paylaştık. Bu konu hakkında sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmından sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Ev hanımlarına kredi ile ilgili bir önceki yazımız olan Krediler başlıklı makalemizde "ev kredileri, ihtiyaç kredileri ve konut kredileri" hakkında bilgiler verilmektedir.