Kategori arşivi: Mortgage Kredileri

Konut Kredisi Hesaplama

Bu yazımızda sizlerle konut kredi hesaplama ve bankaların tekliflerini paylaşacağız.

Ev sahibi olmak eski zamanlardan beri en büyük yatırım olarak görülmekte. Zarar uğratmayan ve çok para kazandığınızda ilk ne yaparsınız sorusunun yegane cevabıdır ev sahibi olmak.

Yaşam gün geçtikçe zorlaşmakta hele ki kirada oturuyorsanız. Her ay ev sahibine para ödemek bir çok kimse için adeta işkencedir. Ev bütçenizin yarısından fazlası otomatik olarak kiraya ayrılır buda maddi anlamda sizi esir kılar. Bir ev sahibi olduğunuzda kira bedeli direk sizin ihtiyaçlarınızı kapatabilir.

Neredeyse herkesin en büyük ve ilk sırada ki hayali olan ev almak artık bankalar sayesinde biraz daha kolaylaştı. Ya yıllarca biriktirdiğiniz para olmalı ya da bir miras sahibi olmalıydınız konut sahibi olabilmek için. Şimdi bankalar konut kredisi vererek sizin hayallerinizin gerçekleşmesine bir nebze yardımcı olmakta. Kira vereceğinize kira öder gibi bankaya taksitlerinizi ödüyorsunuz ve ev sahibi oluyorsunuz. Bankaların konut kredi hesaplama yöntemi sayesinde vadeler ve faiz oranlarını önceden bilebildiğiniz bir geri ödeme planı oluşturabiliyorsunuz.

Şimdi size konut kredisi hesaplamalarının bankalara göre nasıl farklılık taşıdıklarını göstereceğiz. Ayrıca bankalara ait konut kredi hesaplama linklerini de paylaşacağız.

konu

Garanti Bankasından başlayalım önce. %75 kredi karşılama oranı bulunmakta. 100.000 TL ye kadar kredi kullanabiliyorsunuz. Kefilsiz, teminatınız ise satın aldığınız evin ipoteği şeklinde yapabilirsiniz. http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/mortgage/konut_kredisi_hesaplama.page#calcContent=UID25d7d91 adresinden size en uygun vade ve taksit tutarlarını girerek konut kredisi hesaplamanızı ve ödeme planınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Sıradaki bankamız Fibabanka Güzel Evim Konut Kredisi. 3 ay ile 120 ay arasında vade hakkından yararlanabiliyorsunuz. 300.000 TL ye kadar kredi kullanma hakkınız bulunmakta.3-60 ay arasındaki vade de %1,06 faiz oranı işlerken 61-120 ay arası vade de %1,09 faiz oranı işlemektedir. Size uygun ödeme planı oluşturmak isterseniz https://www.fibabanka.com.tr/bireysel/bireysel-krediler/konut-kredisi/guzel-evim-konut-kredisi.aspx linkine tıklamanız yeterli.

Finansbank konut kredisinde kefil istememekte.  Satın aldığınız konutu teminat olarak gösterebiliyorsunuz. En az 12 ay en fazla 180 ay vade imkanınız bulunmakta. %75 kredi karşılama oranınız bulunmakta. Konut kredinizi finansbanktan yana kullanmak isterseniz  http://www.finansbank.com.tr/hesap-makinesi/kredi-hesap-makinesi.aspx#kredi-konut linkinden kredinizi hesaplayabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Akbank konut kredisinde size birçok seçenek sunabiliyor. 3 ay ile 120 ay arasında vade seçeneğiniz bulunan bu konut kredisinde 3 ay – 120 ay vade de %1,10 faiz oranı kullanılmakta. Sabit faizli konut kredisi,indirimli konut kredisi,Peşinatsız , Masrafsız,Yeni evim konut kredisi,ara ödemeli ,artan ödemeli , balon ödemeli konut kredisi gibi birçok kredi çeşidi bulunmakta. Size en uygun konut kredisini öğrenmek ve hesaplama yapmak için http://www.akbank.com/konut-kredisi linkinden yararlanabilirsiniz.

ING bank konut kredisi hesaplama için http://www.ingbank.com.tr/tr/sizin-icin/krediler linkinden yararlanabilirsiniz. 3 ay ile 12 ay arasında vade imkanı sunan bu kredi de 100.000 TL ye kadar kredi kullanabilmektesiniz. 3-60 ay % 1,11 61- 120 ay arası vade de %1,17 faiz oranı bulunmaktadır. Sabit taksitli , üç ay ödemeli, sadece faiz ödemeli gibi birçok mortgage çeşidi bulunmaktadır.

Vakıfbank sonbahara özel konut kredisinde 120 ay vade imkanınız bulunmakta. En düşük 5.000 TL kredi çekebiliyor iken en fazla 250.000 TL kredi kullanabilmektesiniz. % 1,13 faiz oranı bulunmakta. Kendinize uygun ödeme planı oluşturmak istiyorsanız http://www.vakifbank.com.tr/hesaplama-araclari.aspx?pageID=784 linkinden yararlanabilirsiniz.

Bir diğer bankamız Halk Bank. Canım evim konut kredisinde 180 ay vade imkanı tanınmakta. en düşük 5.000 TL en yüksek 100.000 TL kredi kullanabiliyorsunuz. 60 aya kadar % 1,13 120 aya kadar % 1,15  180 aya kadar ise % 1,19 faiz oranları ile işlem yapılmaktadır. Kendinize uygun geri ödeme planı oluşturmak ve başvuruda bulunmak isterseniz https://www.halkbank.com.tr/channels/1.asp?id=161 adresinden yararlanabilirsiniz.

Bir ev sahibi olmak istiyorsunuz ve bu konuda size Ziraat bankasının yardım etmesini istiyorsanız ziraat bankası size 120 ay vade imkanı ile en az 5.000 TL en fazla 300.000 TL kredi fırsatı sunmakta. 60 ay vade ye % 1,14 faiz oranı var iken 60 ay vadeden sonra %1,16 faiz oranı işlem görmekte. Sizde kendinize uygun ödeme planını Ziraat bankasından hazırlamak istiyorsanız http://www.ziraatbank.com.tr/tr/diger/HesaplamaAraclari/Pages/KrediHesaplama.aspx linkinden yararlanabilirsiniz.

Denizbank Konut kredisi hesaplamak için http://www.denizbank.com/hesaplama-araclari/ linkini kullanabilirsiniz. 300 ay vade imkanı Denizbankta.120 ay vade de %1,16 faiz oranı iken 300 ay da %1,21 faiz oranı bulunmaktadır.

HSBC bankasını tercih ediyor iseniz 120 ay vade imkanı size sunduğunu belirtmemiz gerekir. Kredi karşılama oranı % 75 dir. 120 aya % 1,25 faiz oranı ile hesaplama yapmanız gerekir. https://www.hsbc.com.tr/tr/bireysel/bireysel_krediler/hesap_makinasi.asp linkinden kolayca hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

iş bankası tercihiniz ise konut kredisi kullanırken 120 ay vadeli bir kredi sistemi ike hesaplama yapmanız gerekmektedir. http://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/krediler/ev-kredisi/Sayfalar/ev-kredisi.aspx adresinden kolayca ödemelerinizi düzenleyebilirsiniz. 120 ay vadeye % 1,25 faiz işlemektedir. Sabit destekli, herşey dahil, düşük ödemelerle başlayan, kişiye özel ev kredisi gibi birçok kredi çeşidi bulunmaktadır.

ko

Gördüğünüz gibi birçok banka ev sahibi olabilmeniz için yepyeni fırsatlar sunmakta. Tek yapmanız gereken size en uygun ödeme planını hangi bankanın bünyesinde olduğunu bulmak.

Bu yazımızda sizinle ev kredisini hesaplama şekillerini ve bankaların konut kredisi hesaplama linklerini paylaştık. Konu hakkında sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmından sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Morgıç Kredisi (Morgiç Kredileri, Mortgıç Kredisi, Mortgiç Kredisi)

Ev hanımlarına Mortgage kredisi verilmekte midir? Mortgage (Morgıç) kelimesinin telaffuzunda da bir takım çeşitlilikler olabilmektedir. İngilizcesi ise Mortgıç olarak okunmaktadır.

Morgıç kredisi

Morgıç kredisi

Bunları da şöyle özetleyebiliriz:

 • Morgıç kredisi
 • Morgiç kredileri
 • Mortgiç kredisi
 • Morıç kredisi

Bu yanlış aramalara rağmen, bizim bu sayfamıza ulaşabilirsiniz. Biz de bu yazımızın çeşitli yerlerinde bu şekilde farklı kullanacağız mortgage kredisi ismini.

Morgıç kredisini basitçe şöyle açıklayabiliriz.

Mortgıç kredisi basitçe nedir?

Mesela ev hanımı olarak siz bir ev satın almak istiyorsunuz.

 1. Ev kredisine ihtiyacınız oluyor haliyle.
 2. Ancak evi satın alacak kadar paranız da bulunmamaktadır.
 3. Bu durumda, banka alacağınız evi kendi üzerine alıyor.
 4. Yani kendi elinde tutuyor.
 5. Siz bankaya ödeme yapıyorsunuz.
 6. Evin borçları bittiği zaman da banka evi size tekrar veriyor.
 7. Ev kredisinin vadesine göre, 10-20 yıl arası sürebiliyor bu süreç.
Mortgic kredisi

Mortgic kredisi

İşte bu sürece ve ev kredisi işlemine genel olarak Morgıç Kredisi (Morgiç Kredileri, Mortgıç Kredisi, Mortgiç Kredisi, Mortgage) adı verilmektedir.

Banka bu şekilde yaparak kendini garanti altına almak istiyor. Eğer siz krediyi geri ödeyemeseniz bile, evin tapusu kendi üzerlerinde oluyor ve kendilerine teminat almış oluyorlar. (Aslında bankalar bunu yapmakta da haksız sayılmazlar. Çünkü geri ödemesi zor olan bir kredi tipi.)

Morgiç kredileri, ülkemize Amerika, İngiltere ya da diğer Avrupa ülkelerinden gelmiş bir bankacılık kavramıdır. Ülkemizin bankacılık sisteminin de gelişmesine ve insanların bankalara güveninin artmasına paralel olarak, bu ev kredisi (genelde ev kredileri ile özdeşleştiği için bu şekilde söylüyoruz) tipi artış göstermiştir.

Mortgiç kredileri ev hanımlarına da verilebilmektedir. Tabii ki yine kefil isteyerek. Bir gelir belgesi göstermeleri gerekebiliyor.

Bu kredi tipi o kadar yaygınlaşmış durumda ki, bazı bankaların sırf bu isimle ayrı departmanları bulunmaktadır. Faiz oranları dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Çok uzun soluklu bir kredi olacağı için bu ayrıntının üzerinde çokça düşünün. Morgıç kredisi hesaplama kriterlerine dikkat ediniz! Erken ödeme için herhangi bir yaptırımı ya da indirimi var mı ona dikkat ediniz. Sizinle ilgilenen bankacı ile de samimi bir şekilde istişare ediniz bu finansal durumu.

Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

 • Garanti Mortgage
 • Mortgage Akbank
 • Finansbank Mortgage
 • Halkbank Mortgage (Halkbank Evim)
 • Yapı Kredi Mortgage
 • DD Mortgage (Deutsche Bank ve Doğan Grubu iş birliği ile Türkiye’de faaliyet gösteren, sadece morgıç hizmeti veren bir oluşum.)

Aslında evleri kendi altına alan ve tutan bankalar, ev hanımlarına da Mortgage kredisi vermek konusunda biraz daha esnek olmalılar diye düşünüyoruz.