Banka Kredileri

Bu yazımızda sizlerle nin çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Kredi demek, bankaların sizin ihtiyacınız olduğu nakiti size bir çırpıda verirken üstüne koyduğu faiz ile taksitli bir şekilde sizden geri isteme şeklidir.

Bildiğiniz gibi birçok banka var ve birçok kredi çeşidi bulunmakta. Her bankada kredi limitleri farklı vade süreleri farklı ve faiz oranları farklıdır. Temel kredilerin dışında bir de bazı özel günlere has bankaların kendi inisiyatifinde bulunan kampanyaları da bulunmaktadır. Bayrama özel kampanyalar, öğretmenlere özel kampanyalar gibi…..

kredd

Eğer toplu bir nakit paraya ihtiyaç duyarsanız günümüzde ilk yapılan şey kredi başvurusunda bulunmaktır. Banka kredi çeşitlerinden size en uygun olanı seçip bütçenizi zorlamayacak şekilde bir geri ödeme planı oluşturmanız gerekmektedir. Böylece ihtiyacınızı anında karşılayabilirsiniz.

Yüklü miktarda nakit ihtiyacınızı borç alacak bir insan bulmak yeterince zor iken bir de bu borcu uzun vadede taksitli ödeyebilecek birini bulmak çok daha zor olduğu için bankaların kredileri çok daha cazip gelmekte insanlara.

Belki bir tatile çıkmak istiyorsunuz ve bir sene boyunca bu tatilin parasını taksitle ödemek istiyorsunuz. İşte bankalar kredileri ile sizin hayallerinizi gerçekleştirmek için bir fırsat sunuyorlar. Tek yapmanız gereken size en uygun krediyi bulmak.

Şimdi size kredi çeşitlerinden bahsedelim. İlk ve en çok bilinen bireysel ihtiyaç kredileri. Bu kapsamdaki krediler ile ister evinizi dekore edin isterseniz mobilyalarınızı yenileyin, ister çocuklarınızın eğitim masraflarınızı karşılayın, ister borçlarınızı ödeyin veya emekli olmak için kullanın tercih sizin.

İhtiyaç kredisinde ikinci bir seçeneğiniz de bulunmakta. İpotekli ihtiyaç kredisi. Bu kredi çeşidi ile normal ihtiyaç kredisinden çok daha yüksek miktarda kredi çekmenize izin veren bir kredi çeşididir. Ödeme vadeleri normal ihtiyaç kredisine göre çok daha uzundur, aynı zamanda faiz oranları da çok daha düşüktür. Tek fark ipotek gösterecek bir mal varlığınızın bulunması gerekmektedir.

Üçüncü kredi çeşidimiz evlilik kredisidir. Bu kredi devlet destekli olup 10.000 TL lik bir bütçesi bulunmaktadır. 18-24 yaş arasında iseniz ve evlenecek durumunuz yok ise bu krediyi kullanma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu krediyi faizsiz bir şekilde geri ödüyorsunuz. Ayrıca ilk 1 yıldan sonra kredinizi ödemeye başlıyorsunuz. Devlet destekli bu kredi şekli yeni evlenecek olanlara bir müjde niteliğinde diyebiliriz.

Dördüncü kredi çeşidimiz Eğitim kredisidir. Banka kredilerinden biri olan bu eğitim kredisi çocuğunu okutan ailelere destek amaçlı hazırlanmıştır. İlköğretim seviyesinden lisansüstü seviyesinde bile okuyan çocuklarınız için bu kredi türünü talep edebilirsiniz. Sadece lisansüstü okumak isteyen kişiler eğitim kredisi başvurusunu kendileri yapmak zorundadırlar.

Bir sonraki kredi çeşidimiz tatil kredisidir. Bankaların genelde yaz aylarında yapmış olduğu kampanyaları kapsayan bir kredi çeşididir. Tatil kredilerinin en cazip kısmı ilk 3 ay ödeme yapmıyor oluşunuzdur. Birçok bankanın çeşitli kampanyaları bulunmaktadır.

Konut kredisi. Bir ev sahibi olmak istiyorsunuz fakat yeteri kadar nakit biriktiremediniz mi? Hem kira da olup hem para biriktirmek yeterince zordur. Bankalar sizi bu durumdan kurtarmak için uzun vadeli düşük faiz oranları konut kredileri sunmakta. Sahip olmak istediğiniz evin içinde iken kira öder gibi bankaya taksitlerinizi ödüyorsunuz. En güzel özelliği vadelerin 120 ay veya 300 ay kadar uzun olması.

Arsa kredisi. Eğer arsa almak isterseniz ve belirli bir nakitiniz var ise birikmiş üstünü arsa kredi çekerek tamamlayabilirsiniz. Veya başka bir ihtiyacınız için arsanızı ipotek ederek de kredi çekebilirsiniz. Her banka arsa kredi limitlerini farklı tutmakta. Eğer arsa kredisi kullanmak isterseniz iyi araştırmanız gerekecektir.

kredi

Banka kredilerinden bir diğeri de iş yeri kredisidir. Kendinize ait bir iş yeriniz mi olsun istiyorsunuz? Fakat yeteri kadar bütçeniz yok mu? O halde bankaların iş yeri kredisine başvurmanız gerekmekte. size uygun ödeme planı oluşturularak hazırlanan bu kredi sayesinde kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Bu kredinin en önemli şartı hayat sigortası yaptırmak zorunda olmanız.

Konut geliştirme kredisi. Evinizde ya da bahçenizde planladığınız tüm değişiklikler için mimarlar ile görüşülüyor. Planlanan mimari değişiklikler karşılığında ödenmesi gereken tutar, anlaşılan banka tarafından ödeniyor. Birçok banka da bu kredi çeşidini farklı isimlerle kullanmakta.

Ve son olarak taşıt kredisi yer almakta. Bu kredi çeşidi ikiye ayrılmakta. Sıfır ve ikinci el taşıt kredisi olarak. Bu krediler kendi içinde vade,faiz oranları ve kredi limiti değişkenlik göstermekte. Örneğin sıfır bir araba alacaksanız faiz oranı farklı iken ikinci el araba kredisinde çok daha farklı olabilir. Hayalinizdeki arabaya en uygun kredi veren bankayı araştırmalısınız.

Bu yazımızda banka kredilerini tanıttık çeşitleri hakkında size bilgiler verdik. Konu hakkında tarafımıza sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

 

Ev hanımlarına kredi ile ilgili bir önceki yazımız olan Kredi başlıklı makalemizde "hangi krediler daha uygundur, kredi ve kredi çeşitleri nelerdir" hakkında bilgiler verilmektedir.